ERKEN HABER - TOKİ tarafından başlatılan ve Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi olarak açıklanan İlk Evim İlk İş Yerim kapsamında kura çekimleri devam ediyor.

TOKİ sosyal konut projesine müracaat edenler için belirlenen şartlar doğrultusunda, müracaat etme hakkı olanların e-Devlet üzerinden müracaatları alındı.

Daha önce TOKİ'den ev almamış olma ve ilk defa ev sahibi olma şartı getirilen proje kapsamında, bu şartları yerine getirenlerden talepler toplandı.

Sosyal konuta müracaat etme hakkına sahip olduğu tespit edilenlerden 500'er lira müracaat parası toplandı. Bunun ardından illerde kura çekimleri başlatıldı.

Emniyet’e 10 bin kadro Emniyet’e 10 bin kadro

250 bin konutun yapılacağı proje kapsamında noterler huzurunda çekilen kuralarla müracaat edenler arasından hak sahipleri belirlenmeye başlandı.

Müracaat etme hakkı bulunan, bunun üzerine 500 lira yatırarak konut başvurusunda bulunan vatandaşlar, kuraların çekimini beklemeye başladı.

Ancak bazı vatandaşlara TOKİ tarafından gönderilen SMS mesajlarında, "250 bin sosyal konut kampanyası kapsamında .... Projesinde başvuru şartlarını taşımadığınız için başvurunuz iptal edilmiştir. Detaylı bilgi için ww.toki.gov.tr/Projeler" ifadeleri yer aldı.

Mesajda bulunan söz konusu link üzerinden giriş yapan vatandaşlar, "Başvurusu Kabul Edilenler" ve "Başvurusu Kabul Edilmeyenler" listeleriyle karşılaştı.

İSİMLER HERKESLE PAYLAŞILDI

Başvurusu Kabul Edilenler ve Başvurusu Kabul Edilmeyenler listeleri yaklaşık 500-1350 sayfa arasında isim listesinden oluşuyor.

TOKİ'nin herkesin erişimine açtığı listelerde, sosyal konut için başvuranların ad, soyad, başvuru türü (engelli, şehit yakını, gazi), banka başvuru numarası ve TC kimlik numaralarının ilk 4 hanesi yer alıyor.

Bu şekilde ilk kez bütün vatandaşlar, kimlerin TOKİ'ye başvurduğunu, hangi tür başvuru yaptığı şeklindeki bilgileri öğrenebiliyor. 

EŞLERİN DURUMU

Başvurusu Kabul Edilmeyenler listesinde, Sosyal Konut Projesinde başvuru şartlarını sağlamadığı için başvurusu iptal edilenlerin listeleri yer alıyor. 

Başvuruların iptal edilme gerekçesi ise "TOKİ'de anlaşması olanlar, eşinin TOKİ'de anlaşması olanlar, eş başvurusu olanlar, tapuda kaydı olanlar, eşinin tapuda kaydı olanlar" ifadeleri yer aldı.

İlk başvuru sırasında açıklanmayan ve bu durumlar dikkate alınmadan başvuruları kabul edilenler, müracaat sırasında bu durumun açıklanmamış olmasına tepki gösterdi.

Eşlerinin üzerine tapu olması veya eşlerinin TOKİ'den daha önce ev almış olması zorunluluğu uygulamasının bankaya para yatırma sürecinden önce ilan edilmemiş olması, müracaatların yüksek olmasına yol açmıştı.

Normal şartlarda ilk kez ev alacak olan ve şimdiye kadar TOKİ'den ev almamış olanlar başvuruda bulunabiliyordu.