TOKİ tarafından yapılacak sosyal konut projesi kapsamında 250 bin konut yaptırılacak, 100 bin arsa konut yapımı için vatandaşlara tahsis edilecek.

ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 13 Eylül Salı günü tüm detayları açıklanack olan TOKİ Sosyal Konut Projesi'nin tanıtımı yapıldı.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) resmi sitesinde tanıtımı yapılan Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi hakkında bilgiler yer alıyor.

Tanıtım videosuyla birlikte yayınlanan duyuruda, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklama yapacağı 13 Eylül için kaç gün, kaç saat ve kaç dakika kaldığının kronometresi tutuluyor.

Tanıtım videosunda, bir simitçinin bir arsa üzerine kendi evini kurma hayali canlandırılıyor. Buraya tıklayarak videoyu izleyebilirsiniz.  

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan. projeyle ilgili açıklamalarında "Vatandaşımızı olumlu etkileyeceğini düşünüyoruz. Sadece konut değil arsa da var. 250 bin konut ve 100 bin altyapılı konut arsası yer alıyor" bilgisini vermişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarının ardından projenin detaylarıyla ilgili bilgiler ortaya çıkmaya başladı.

Fırat Kalkanı bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi Fırat Kalkanı bölgesinde 7 terörist etkisiz hale getirildi

Buna göre TOKİ 250 bin yeni konut için hazırlık yaptığı, 5 gruba da ayrı kontenjan sunulacağı öğrenildi..

TOKİ en büyük sosyal konut projesi, sadece konut değil aynı zamanda arsa tahsisini de içeriyor. 

250 BİN KONUT, 100 BİN ARSA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal konut projesiyle alakalı "Vatandaşımızı olumlu etkileyeceğine inanıyoruz. Sadece konut değil arsa da var. 250 bin konut ve 100 bin altyapılı konut arsası yer alıyor" ifadelerini kullandı.

Erdoğan konuşmasını, "İcabında vatandaş 'kendim yapacağım' diyorsa, onlara da 'buyur kardeşim 100 bin arsa var, kendin de yapabilirsin' diyoruz" sözleriyle arsa tahsisi yapılacağını da duyurmuş oldu. 

5 GRUBA DA AYRI KONTENJAN!

Proje kapsamında gençler, emekliler, engelliler, şehit yakınları ve gazilere yönelik kontenjanlar ayrılacak.

Anadolu şehirleri ve İstanbul'da aylık gelir ve daha önce ev sahibi olmaması koşullarının aranacağı projede, başvuruların ardından kura çekilerek konut sahibi olmaya hak kazanan vatandaşlar açıklanacak.

20 YIL VADE OLACAK

Sosyal konut proje ile düşük taksitlerle ev ve arsa sahibi olması planlanıyor. Konut ve arsaların satışında en az 20 yıl vade uygulanması hedefleniyor.