ERKEN HABER - Özel Haber - Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kamuoyuna müjde olarak açıkladığı "Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesi" kapsamında herhangi bir açıklama yapmadı.

PROJE DETAYLARI YOK

TOKİ'nin kendi resmi sitesinde açıkladığı projeler arasında En Büyük Sosyal Konut Projesi yer almıyor.
İnternet sitesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 2 Ağıstos'da yaptığı konuşmayı yayınlayan TOKİ, projeler kısmında bu açıklamanın içeriğinde söz konusu projeler bulunmuyor.
Sitenin Konut Programı başlığı altında, Sosyal Konutlar, Kaynak Geliştirme ve Gelir Paylaşımı Projeleri, Afet Konutları, Göçmen Konutları ve Tarımköyler projeleri bulunuyor.
Sosyal Konutlar kısmında ise kurumun reklamı, hedefleri ve önceki projelerine ait resim galerisi yer alıyor.

TOKİ HEDEFLERİNİ AÇIKLADI

Karpuzun dilimi 60 lira Karpuzun dilimi 60 lira

TOKİ'nin resmi internet sitesinde yer alan sosyal konut projeleri kısmında şu açıklamaya yer verildi:  
"58. Hükümetimiz döneminde, Türkiye’deki konut ihtiyacına çözüm üretmek için oluşturulan Acil Eylem Planı ile Ocak 2003’ten itibaren toplu konut ve kentsel dönüşüm uygulamalarına hız verilmiştir. Bu sürece öncülük etme görevi verilen TOKİ’nin kurumsal yapısı geliştirilmiş ve yetkileri genişletilmiştir. Bu itibarla İdare; alternatif ve yenilikçi uygulamalarla konut üretiminin belli bir model çerçevesinde gerçekleşmesini sağlayarak konut piyasasını disipline etmek; kalite, sağlamlık, ucuzluk gibi kriterlere dikkat ederek spekülatif oluşumlara mani olmak; nüfusun ülke coğrafyasına dengeli bir biçimde dağılmasına yardımcı olmak amaçları ile Türkiye’nin dört bir yanında faaliyetlerini sürdürmektedir. TOKİ’nin 500.000 konut olan hedefi 2011 yılı itibarıyla tutturulmuş, 2023 yılına kadar 700.000 konutluk yeni bir hedef konularak toplamda 1.200.000 konuta ulaşmak amaçlanmıştır."

VATANDAŞLAR BELEDİYELERE AKIN ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni evlenenlere ve evi olmayanlara yönelik sosyal konut yapılacağını duyurmasının ardından ev hayali kuran bazı vatandaşlar, TOKİ'ye telefonla ulaşmaya çalıştı.
Türkiye'nin dörtbir yanında sosyal konut sahibi olmak isteyen vatandaşlar ise bulundukları yerlerin belediyelerine giderek, ön başvuru yapmak istediklerini ifade ettiler.
Bazı belediyelerde müracaat eden vatandaşların isim listesi yapılırken, bazı belediyeler ise böyle bir başvurunun söz konusu olmadığı yanıtı verildi.

HENÜZ ŞARTLARI BELİRSİZ

Konut hayali olan vatandaşlar, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklama üzerine, sosyal konutlardan sorumluların kamuoyunu bilgilendirmesini talep ediyor.
Tanıtımı gelecek ay apılacak olan proje hakkında şimdiden ön başvuru yapılıp yapılmayacağı, bu başvuruların nereye yapılacağının açıklanmasını talep eden vetandaşlar, kimlerin faydalanabileceği konusunda da bilgi sahibi olmak istiyor.

AĞUSTOS'TA TANITIMI YAPILACAK

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şunları kaydetmişti:
"Her zaman olduğu gibi bu projede de şehit yakınları ve gazilerimiz ile emeklilerimize özel bir kontenjan ayıracağız. Ayrıca ilk defa evlenen gençlerimiz de bu projede kota sahibi olacaktır. Önümüzdeki ay bir tanıtım toplantısıyla tüm detaylarını milletimize duyuracağımız bu konut kampanyasının şimdiden ülkemize hayırlı olmasını diliyorum"