ERKEN HABER - Türkiye'nin otomobili Togg'un yollara çıkmasına sayılı günler kaldı.

Şubat ayında ön siparişleri alınan Togg elektrikli otomobilleri İzmit'teki fabrika açılışından sonra seri üretime geçirmişti.

Kaspersky, "Yılı Şekillendiren Satıcı" oldu Kaspersky, "Yılı Şekillendiren Satıcı" oldu

Ülkemizde de belirli bir fiyat aralığındaki elektrikli araçlar, yakıtlı araçlara oranla avantajlı konuma getirilmesi için yüzde 10 Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ile destekleniyor.

Çevre dostu olmaları nedeniyle dünya genelinde kullanımı yaygınlaşan elektrikli araçlar, her geçen gün artıyor.

Türkiye'nin yerli ve milli kaynaklar ile ürettiği ilk elektrikli araba Togg'un piyasaya çıkması için geri sayım başladı. 

Yerli otomobil Togg'un tanıtımında ilk teslimin Mart sonuna doğru yapılacağını ifade edilmişti. Togg C-SUV'un bu ay içerisinde satışa çıkması ve ay sonunda yollarda olması bekleniyor. Yaşanan depremlerin ardından Togg'un programlarında herhangi bir değişiklik olmadığı açıklanmıştı.

Togg 1

TOGG'UN TEKNİK ÖZELİKLERİ NELERDİR?

Togg, arkadan itişli 200 HP ve dört tekerden çekişli 400 HP olmak üzere iki farklı motor gücünde üretiliyor.

Azami hızı saatte 180 kilometre olan aracın 400 HP versiyonunda 0-100 km/sa hızlanması 4,8 saniye, 200 HP versiyonunda ise 7,6 saniye.

Togg 4

TOGG TEK ŞARJLA KAÇ KM GİDER?

Araç gücü lityum ve iyon pillerden sağlanan Togg otomobiller, tek şarj ile batarya kapasitesine göre 300 km ve 500 km menzile sahip iki farklı seçenek sunuyor.

Otomobil bataryaları 30 dakikadan kısa sürede yüzde 80 şarj edilebiliyor. 

togg2-1

TOGG FİYATI NE KADAR?

Elektrikli araçların matrah limitinin yükseltilmesiyle bazı modellerin fiyatı yeniden yüzde 10'luk ÖTV dilimine alınarak fiyatın düşmesi sağlandı.

Son düzenlemeyle Togg'un satış fiyatı da belirlenecek. Togg'un 160 kW güce sahip versiyonunun fiyatının yaklaşık 1 milyon 100 bin lira ila 1 milyon 300 bin lira arasında olması bekleniliyor.

Togg 2

TOGG ÖN SİPAİŞ FİYATI NE KADAR?

Yerli otomobilin üretimi için siparişler alınmaya başlandı. Yerli otomobil için ön sipariş fiyatı da belli oldu. Müşterilerin yerli otomobile sahip olmak için ödemesi gereken ön ücret bedeli 30 ila 40 bin lira arasında değişiyor.