ERKEN HABER - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 2023 Merkezi Yönetim Bütçe görüşmeleri kapsamında bugün Sağlık Bakanlığı bütçesi görüşüldü.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bakanlık faaliyetleri ve devam eden yatırımlar konusunda komisyona bilgi verdi.

Komisyona katılan MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Sağlık Bakanı Koca'ya tıbbi cihazlar ile fazla ilaç kullanımı konusunda öneride bulundu.

İLAÇ SEFERBERLİĞİ TEKLİFİ

Sağlık hizmetlerinin önemine dikkati çeken Erbaş, 1999'dan itibaren Sağlık Bakanlığı'nda bir süre çalıştığını anımsattı.

'Türkiye'nin bir hastalığı var" diyen Ahmet Erbaş: "Benim gördüğüm kadarıyla Sayın Bakanım, Türkiye'nin bir hastalığı var; fazla ilaç kullanma. Yani 2022 rakamlarına göre 60 milyar dolara yakın bir ilaç harcamamız var. Sayın Bakanım, bu inanılmaz yüksek. Bizim bir seferberlikle vatandaşlarımıza bu fazla ilaç kullanmayla bir seferberlik yapmamız lazım. Bu ilaçların çoğunu dışarıdan alıyoruz.' diye konuştu.

"ÇOK BÜYÜK YATIRIM GEREKTİRMİYOR"

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, Türiye'nin savunma sanayiinde yaptığı atılımları gündeme getirerek, aynı atılımların Sağlık Bakanlığı tarafından da yapılabileceğini kaydetti.

Erbaş, "Savunma sanayiinde dünyaya kafa tutuyoruz" diyerek, son teknolojiyle üretilen yerli ve milli denizaltı, İHA, SİHA, tank ve teçhizatlar üretilmeye başlandığını söyledi.

Türk üretimi olan savunma araç ve gerekçelirin diğer ülkeler tarafından da talep edilmeye başlandığını ve ihraç eden ülke konumuna gelindiğini belirten Erbaş, "Sayın Bakanım, savunma sanayisinde dünyaya kafa tutuyoruz; İHA'larımız, SİHA'larımız, OBÜS'lerimiz. Biz, tıbbi araç gereçte de dünyaya kafa tutulacak bir teknolojiye sahip olabiliriz. Sonuçta çok büyük yatırım ve çok büyük bir teknoloji de gerekmiyor." dedi.

14 MART'TA AÇILIŞ YAPILACAK

Kars'ta bir köy kuduz nedeniyle karantinaya alındı Kars'ta bir köy kuduz nedeniyle karantinaya alındı

Kütahya Şehir Hastanesi'nin 14 Mart 2023 Tıp Bayramı'na kadar yetiştirilerek hizmete açılacağını bildiren Erbaş, "Bu, bizim için çok büyük bir mutluluktur. Kütahya'nın buna ihtiyacı vardı. Yıllardan beri söylediğimiz, yalnızca şehir hastanesinin yetmeyeceği, bir de devlet hastanesi kampüsünün olması gerektiğidir. Üniversite kampüsünde yapılacak 600 hasta kapasiteli hastane, bizim için müjde niteliğinde bir yarıtırım oldu. Ben bu konuda çok teşekkür ediyorum Sayın Bakanım" dedi.

Ahmet Erbaş sağlık merkezlerinin bazılarının fiziki şartlarının yetersiz olduğuna dikkati çekerek, bu tür yerlerin hasta, yaşlı ve engelli hastaların rahatlıkla kullanılabilecek hale getirilmesi gerektiğini, özellikle bu yerlerin daha kullanılışlı olması için tek katlı inşa edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.