ERKEN HABER - İstanbul'un en işlek yeri olan ve turistlerin yoğunlukta bulunduğu İstiklal Caddesi'ndeki patlamanın detayları ortaya çıkmaya başladı.

6 kişinin ölümü ve 81 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan bombalı saldırıda, bombayı koyduğu tespit edilen kadın terörist, düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Kadın teröristin başörtüsü kullanarak kendisini gizlemeye çalışması, dikkati çekti. İstiklal Caddesi'nde Arap turistlerin çokça bulunması, terörist kadının da başını örterek hiçkimsenin şüphelenmemesini amaçladığı ortaya çıktı.

Yakalanan kadın teröristin "melez" denilecek kadar esmer olduğu, ancak kaçış görüntülerinde yüzünün beyaz olması da dikkatlerden kaçmadı. 

Terörist kadın, yüzüne makyaj yaparak, ten rengini de değiştirerek parlak bir yüz şeklini aldığı anlaşıldı.

bombacı2

ELİNDE GÜL VE TELEFON

Kadın teröristin elinde bulunan cihaz, büyük cep telefonuna benziyor. Teröristin elindeki telefon veya cihazla mı bombayı patlattığı, yoksa başka birileri tarafından mı patlatıldığı henüz açıklanmadı.

Terörist kadının bombayı bıraktıktan belli bir süre sonra koşarak patlama yerinden uzaklaştığı ortaya çıktı. Bu da bombanın zaman ayarlı olabileceği ayrıntısını ortaya çıkardı.

Teröristin elindeki kırmızı gül ise her ne kadar "aşk" sembolü olsa bile, güvenlik güçlerinin ve vatandaşların dikkatini çekmemek için aksesuar olarak kullandığı tahmin ediliyor.

Teröristin askeri kamuflaş pantolon giymesi detayı ise toplum kültüründen kaynaklanıyor. Özellikle genç kız ve erkeklerden bazıları, askerlere olan sevgisinden dolayı kamuflaş pantolon giyiniyor. 

ÖRGÜTÜN İSTİHBARAT ELEMANI

Suriye uyruklu terörist kadın Ahlam Albashır'in "PKK/PYD/YPG terör örgütünce istihbarat elemanı olarak yetiştirildiği" tespit edildi.

Kerkük-Ankara uçak seferleri başladı Kerkük-Ankara uçak seferleri başladı

İstihbaratçı terörist, gerçekleştirdiği eylem için bütün detayları gözönünde bulundurduğu anlaşıldı.

Başörtüsü, kırmızı gül, aseri kıyafet gibi detayları planlayan terörist Ahlam Albashır, eylem saatini de özellikle hafta sonu ve İstiklal Caddesi'nin en kalabalık olduğu bir zamanı seçti.