ERKEN HABER - Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başdanışmanı olarak atandı. Kocaeli Üniversitesi eski rektörü olan Hülagü hakkındaki iddialar yeniden gündeme geldi. Resmi Gazate’deki karar; 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunun 38’inci maddesine istinaden alındı. Sadettin Hülagü, özellikle rektörlük zamanında yaptıklarıyla tartışılmıştı.

Sadettin Hülagü, özellikle rektörlük zamanında yaptıklarıyla tartışılmıştı

Kocaeli Üniversitesi'ndeki hukuka aykırı atamaları gündeme getiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın yanıtlaması istemiyle TBMM'ye yazılı soru önergesi sunmuştu.

Taha Hülagü'nün hızlı yükselişine de değinen Emir, şu ifadeleri kullanmıştı: “Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, üniversitedeki uygulamaları, açıklamaları ve akademisyenlere yönelik tavırlarıyla tepki çekmekte, yasa ve yönetmeliklere aykırı atamalarla hukuk dışı uygulamalara imza atmaktadır. Söz konusu hukuk dışı uygulamalardan biri de, Hukuk Fakültesi dekanlığına atama sırasında yaşanmıştır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığında 1. Hukuk Müşaviri olarak çalışırken 2013 yılında doçentlik unvanı alan Bayram Keskin, 2017 yılında Kocaeli Üniversitesi Hukuk Fakültesi Adalet Meslek Yüksekokulu’na atanmıştır. Keskin, 30 Aralık 2019 tarihinde profesörlük kadrosu almış ve 2020 yılının başında Hukuk Fakültesi’ne dekan olarak atanmıştır. 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun “Profesörlüğe yükselme ve atama” başlıklı 26. Maddesine göre profesörlüğe yükseltilerek atamada, doçentlik unvanını alan kişinin en az beş yıl süreyle ilgili bilim alanında çalışmış olma şartı bulunmaktadır. 5 yıllık çalışma şartını sağlamayan Keskin’in profesörlük kadrosu alarak dekanlığa atanması işlemi hukuka aykırı bir şekilde yapılmıştır.”

OĞLU BİR GÜNDE MEMUR OLDU

Mansur Yavaş duyurdu: Uygun fiyatlı et satışı başlıyor Mansur Yavaş duyurdu: Uygun fiyatlı et satışı başlıyor

Oğlu bir günde memur olmuştu

'Rektör Hülagü’nün oğlu Taha Hülagü’nün üniversitede doktorasını bitirdikten sonra kamudaki hızlı yükselişi de dikkat çekmektedir. Taha Hülagü, Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde (Endüstri Müh. Anabilim Dalı’nda) doktorasını bitirdikten sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Seka Kağıt Müzesi’ne müdür olarak atanmış, sonra da Kocaeli Büyükşehir Belediye’si özel kalem müdürlüğüne atanmıştır. Taha Hülagü, burada bir gün görevde kaldıktan sonra Cumhurbaşkanlığı Kamu Diplomasi Koordinasyon Kurulu’na atanmıştır.'

AŞI TARTIŞMASIYLA GÜNDEME GELDİ

Aşı açıklamaları da tartışılmıştı

'Rektör Hülagü, aşı ile de gündeme gelmiş, yaptığı açıklamalarla kamuoyunun tepkisine neden olmuştur' diyen Emir, şunları söylemişti:

'Türkiye’de resmi olarak aşılanma programı başlamamışken Biontech aşısını yaptıran üstelik bu aşıdan tüm aile bireylerinin faydalanmasını sağlayan Hülagü, Çin aşısının da sakıncalı olduğu yönünde açıklamalar yapmıştır. Görevinin gereklerine uygun bir sorumluluk anlayışından tamamen uzak bir anlayışla hareket eden Kocaeli Üniversitesi Rektörü Sadettin Hülagü, üniversite yönetiminde hukuk dışı kararlara ve uygulamalara imza atmaya devam etmektedir.'