ERKEN HABER - 6 kişinin yaşamını yitirdiği, 81 kişinin yaralandığı İstiklal Caddesi'ndeki bombalı terör saldırısı organizasyonunda yer alan kilit isimler tespit edildi.

İşte saldırıyı organize eden kilit isimler ve rolleri:

Hacı: Gerçek ismi henüz bilinmiyor. Bu kod adı. PYD/YPG’nin Membiç’teki önemli isimlerinden. Etrafındakiler “Dayı” diye hitap ediyor. Suriyelilerden devşirilenleri terör eylemlerine yönlendiriyor. İstanbul’daki saldırıyı Membiç’te organize etti. Ahlam Abashir ve Bilal Hassan’a evli olduklarını gösteren sahte bir belge de verdi. Bu karar da polis tarafından ele geçirildi.

Amman Jarkas (Carkes): İstanbul’da ticari işler yapıyor. Ayrıca insan kaçakçısı. Albashir ve Bilal Hassan’ın yurtdışına kaçırılması operasyonundan sorumlu. Bilal Hassan’ı Edirne’ye götüren kişi olduğu değerlendiriliyor. Bombacı Albashir onun evinde yakalandı. Diğer kardeşleri de organizasyonun içinde.

Ahmed Jarkas: Ammar’ın kardeşi. Hazırlanan plana göre şüphelileri yurtdışına kaçırma işi Ammar ile onun sorumluluğundaydı. Saldırıdan sonra Albashir’i Esenler’den alıp Küçükçekmece’ye götürdü. Albashir’in telefonunu alıp kırdı ve ona yeni bir hat ile telefon verdi.

İstanbul'daki TÜGVA Temsilciliğine yönelik bombalı saldırıya ilişkin bir kişi daha yakalandı

Bilal Hassan: Hacı kod adlı PYD teröristinin önemli adamlarından biri. Membiçli. Kardeşi de Hacı’nın yanında. İddiaya göre 2014 yılında Türkiye’de hapis yattı ve tahliye olunca da sınırdışı edildi. Albashir ile kaçak yollardan Türkiye’ye geldi. Esenyurt ve Esenler’de sık görüştüğü arkadaşları vardı. Karı-koca rolüyle bombalı saldırıya hazırlanıp saldırıyı yaptılar. Türkiye’de olduğu süreçte Hacı ile sürekli irtibat halindeydi. Albashir’in ifadesine göre görüşmelerini ‘gizli kapaklı’ yapıyordu. Saldırıdan sonra yurtdışına kaçırıldığı kuvvetle muhtemel.

Ferhat Habeş: Bilal Hassan ve Ahlam Albashir’in hem barınmasına hem de çalışmalarına yardım etti. Esenler’deki tekstil atölyesinin sahibi. Saldırıda kullanılan bomba bir süre bu atölyede saklandı. Terör örgütüyle bağlantılı üst düzey bir organizatör olduğu değerlendiriliyor.

Taksim Meydanı ve çevresinde

Ahlam Albashir: Ailesiyle birlikte Halep’te yaşıyordu. Suriye’deki savaş şiddetlenince 2013 yılında Hama’nın Ebu Hanaya kasabasına yerleştiler. 3 yıl burada kaldılar. Daha sonra DEAŞ kontrolündeki Rakka’ya ardından YPG kontrolündeki Membiç’teki ablasının yanına geçti. 2002 doğumlu ancak pasaport çıkarabilmek için kendisini 1999 doğumlu olarak kaydettirdi. Pasaport çıkardıktan sonra Lübnan’daki amcasının yanına gitti. Beyrut’ta bir eczanede çalıştı. 2017’de Membiç’e döndü. Bir pastanede çalışmaya başladı. Sevgilisi aracılığıyla YPG ile ilişki kurdu.

GÜNDEM / 6 Aralık 2022 GÜNDEM / 6 Aralık 2022

taksim

Örgütün yönlendirmesiyle Bilal Hassan ile yaklaşık 5 ay önce Türkiye’ye geldi. Düzenli olarak kuaföre gidiyor, bakımına özen gösteriyordu. İfadesine göre 2020’de evlendi ve bir yıl sonra da boşandı. Çeşitli sosyal medya uygulamalarında farklı isimlerle hesapları var. Arapça “Salih’in Esmeri” anlamına gelen Facebook hesabını aktif kullanıyordu. Babasının adının Salih olmasına atfen böyle bir rumuz oluşturmuştu. Profilde çarşaflı ve peçeli bir fotoğraf var.