Cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı seçimi geçici aday listesi Resmi Gazete'de

ERKEN HABER- Burada konuşan Diyarbakır Baro Başkanı Nahit Eren, Elçi’nin 7 yıl önce bulundukları yerde, bu kadim kentin tarihi ve kültürel mirasını korumak; savaşa, operasyona ve çatışmaya karşı barışın sesini yükseltmek istediği esnada öldürüldüğünü söyledi.
Eren şöyle dedi:
“Türkiye’de, insan hakları rejiminin tesis edildiği, siyasetin derinleştirdiği kutuplaşmanın aramızdan çekildiği, Kürt meselesinin demokratik ve evrensel değerler ölçüsünde çözüme kavuşturulduğu bir toplumsallık, ebedi başkanımız Tahir Elçi’nin de özlemidir. Diyarbakır Barosu olarak böyle bir geleceği inşa etme yolunda üst üste koyduğumuz her taşın, içinde yaşadığımız topluma olan sorumluluğumuz kadar,  değerli başkanımıza olan sözümüzün bir gereği olduğunu da biliyoruz. Bu vesileyle bugüne kadar yaşananlardan gerekli derslerin çıkarılarak hepimiz için iyi olanı hayata geçirmenin siyaset kurumunun en önemli görevi ve sormluluğu olduğunu hatırlatmak istiyoruz.
Bizler; ömrünü ağır insan hakları ihlalleriyle mücadeleye adayan, son nefesinde bile şiddete karşı barış ve demokrasiyi savunan ebedi başkanımızın aramızdan alınışının yedinci yılında,  kendisini bir kez daha saygıyla anıyor, barış, demokrasi, özgürlük ve insan hakları mücadelesini sürdürmeye devam edeceğimizi, onun aziz hatırası önünde bir kere daha yineliyoruz.
Diyarbakır Barosu olarak, kolluk ve yargı yetkisinin olabildiğince keyfi ve kötüye kullanılarak,  Tahir Elçi cinayetinin karartılması çabalarına karşı durmaya, bu cinayetin tasarlanması, işlenmesi ve üzerinin örtülmesinde doğrudan ve dolaylı rolü ve etkisi olan herkesin yargı önüne çıkarılması için çabamızı sürdüreceğimize dair vermiş olduğumuz sözü Türkiye ve Kürdistan kamuoyuna bir kez daha hatırlatıyoruz.”
Daha sonra konuşan Elçi’nin eşi Av. Türkan Elçi de, yine kasım yine yüzlerce el karataşa karanfil ekmeye geldiklerini dile getirdi.
Her sonbahar Minarenin ayakları altında biraz daha karanfil biriktiğini anlatan Elçi, eşi için yazdığı şu dizeleri okudu:
“Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.
Zulümden kuşların bile göğü terk ettiği bir zamanda insanlık diyen sesimiz susturuldu. Taşa düştük, sokak kırıldı, mahalle yıkıldı, düş bitirildi. Vicdan diyen dilimiz topa tutuldu. Çocuklar karton kutulara koyuldu.Bomba duyduk, kurşun gördük. Ölüm sessizliğinde gün bitirdik, yasaklarda ay geçirdik, yıl devirdik. Bugün kısılmak istenen sese ses vermek için daha da gür haykırmak için çok ses çok nefesle karataşa karanfil bırakmaya geldik.Bugün karanfiller bizi anlatacak
Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.
Topluma kini nefreti ölmeyi öldürmeyi adres gösterenin karşısında olduğumuzu , yaşam hakkının kutsallığını, onurlu bir yaşamı talep ettiğimizi, hakkımız olan adaleti istemekten vazgeçmeyeceğizi karanfiller anlatacak.bizi karanfiller anlayacak .
Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.
savaşı lanetlemekten, kendimiz için dilediğimiz kadar başkaları için de hakkı olan iyi bir yaşamı ve huzuru dile getirmekten geri durmayacağız. Her yıl bu sokakta bu temennilerle gelen vicdanlıların sesi biraz daha çoğalacak. Çoğaldıkça karanfiller de çoğalacak.
Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.
Bizi yalnızlaştırmak ve bu çıkmza hapsetmek isteyenlere yalnız olmadığımızı ve çok ses çok nefes olduğumuzu bir kez daha haykırıyoruz
Kayrılan kollanan kanat gerilen Cürmümeşhutların saklı yüzlerinin ifşası için feverandayız. Adalet hakkımız için, hukuk için figandayız., sesimizi duymak istemeyenlere bizi karanfiller anlatacak.
Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara düşen karanfiller.
Kendinden olmayan mahallelere kin eken nefret biçenlere, insanı insana kırdırtanlara , hak yiyenlere, ölüm karşısında susanlara, bugün yine göğe sığınan minareyi işaret ediyoruz. Zalimlerin zulmüne şahit olan minareyi.minarenin ayaklarının altında karanfiller birikiyor. ellerimizle gözlerimizle, sesimiz ve nefesimizle biz birikiyoruz. Her yıl biraz daha karanfil çoğalacak, biz biraz daha çoğalacağız biz çoğaldıkça zulüm azalacak
Silah çatışma operasyon istemiyoruz sesinin değdiği kara taşlara dikilen karanfiller.”
Elçi’nin öldürüldüğü yere karanfil bırakan avukatlar daha sonra Yeniköy Mezarlığındaki kabrini ziyaret ettiler.