ERKEN HABER - Silikon Vadisi’nin en önemli bankalarından Silicon Valley Bank’ın batması, yeni krizlere neden oldu. SVB’ye kayyum atanırken, bunun ardından Signature Bank ve kripto bankası Silvergate de çöktü.

Pakistan'dan 5 bin çadır daha gönderildi Pakistan'dan 5 bin çadır daha gönderildi

Uzmanlar bankaların kaybının 600 milyar doların üzerinde olduğunu söylerken “SVB’nin iyi bir risk yönetimi olmaması, çok yönlü bir müşteri portföyü olmaması ve en son da mevduat sahiplerinin bankaya hücum etmesi yüzünden battı” yorumunu yaptı.

ABD’de 2008 küresel finansal krizinden bu yana en büyük banka iflaslarından birinin yaşanmasının ardından finans piyasalarında deprem sürüyor.

Silikon Vadisi’nin en önemli bankalarından Silicon Valley Bank’ın (SVB) batması, yeni krizlere neden oldu. ABD Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndan (FDIC), yapılan açıklamada, SVB’ye Kaliforniya Finansal Koruma ve Inovasyon Departmanı tarafından sigortalı mevduatları korumak için kayyum atadı. Bunun ardından New York Finansal Hizmetler Departmanı (DFS), FDIC tarafından mevduat sahiplerini korumak için Signature Bank’a kayyum atandığı duyurdu.

SVB’nin ardından kripto bankası Silvergate çöktü. Banka, büyük kripto şirketlerinin çoğunun gittiği yerdi. Çünkü geleneksel bankalar onlarla iş yapmak istemiyordu. Ve bu isteksizlik, kripto endüstrisini riskli bir sektör olarak gören düzenleyicilerin uyarılarından kaynaklandı.

Bu çöküş hakkında yorum yapan ekonomistler de değerlendirmelerde bulundu. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Bilge Yılmaz “Amerikan Hazine bonoları, artan faizler yüzünden değer kaybetti. Bankaların toplam kaybı 600 milyar doların üzerinde. Bu küçük bir sayı olmamakla birlikte bankacılık sektöründe 2008 tipi bir krize tek başına neden olmaz. Batan ABD bankası SVB, iyi bir risk yönetimi olmaması, çok yönlü bir müşteri portföyü olmaması ve en son da mevduat sahiplerinin bankaya hücum etmesi yüzünden battı.

Girişimcilik sermayesinde çok özel bir yeri olan bu banka, bu alana girmek isteyen bankalar tarafından ya parça parça ya da bir bütün olarak satın alınacak. Bunların arasında JP Morgan şu an bir adım önde. Oluşan bu durum, Fed’in faiz konusunda daha az şahin olmasına yol açabilir. Ama bu tür problemler aynı zamanda risk iştahını düşürdüğünden, gelişmekte olan ülkelerin finansmanında sorun teşkil etmesi olasıdır” dedi.

SINIRSIZ MEVDUAT GARANTİSİ

Beklenen müdahalenin geldiğini ifade eden Bilge Yılmaz “Amerikan Hazinesi’nin beklenen müdahalesi gece yarısından sonra geldi. Mevduat başına 250 bin dolar olan devlet garantisi gece itibariyle problemli gözüken bankalardaki mevduatlar için sınırsız hale getirildi.

Bu yeni düzenleme mevduat sahiplerinin gelecekte tedirgin olup bankalara hücum etmesinin önünü almak amaçlı. Ama Cuma günü batan banka için çok geç. Burada beklenti, batık bankanın varlıklarının satışı sonunda devletin bu yeni müdahaleden ötürü büyük ihtimalle zarara uğramayacak olması. Tabii ki mevduatlardaki sınırsız devlet garantisinin önümüzdeki süreçte süresiz olarak tüm bankalara yönelik hale gelmesini beklemek hatalı olur.

Eğer bu müdahaleyi Cuma sabahı yapsalardı, SVB de batmazdı. Burada SVB hissedarları çok zararlı çıktı. Bir olasılık, bankanın bazı alacaklıları da kayba uğrayabilir” diye konuştu.