Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “iftira” gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Avcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup da yazdı.

ERKEN HABER -Eski Emniyet Müdürü Hanefi Avcı, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hakkında “görevi kötüye kullanma” ve “iftira” gerekçeleriyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Ayrıca Avcı’nın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a konu hakkında mektup yazdığı belirtildi.

Avcı mektubunda 5 madde saydı

“Esasen bir süredir İçişleri Bakanlığı’nda hukuka, yasaların tanımladığı görev, yetki kurallarına aykırı olarak işlemler yapıldığına dair emareler vardır” diye yazan Avcı, mektubunda 5 madde saydı.

Mektupta şu ifadeler yer aldı:

1- Son zamanda rütbesi alınan emekli emniyet mensupları; haklarında FETO mensubu olduğu yolunda ciddi inandırıcı emareler olan kişiler değil, bakanlık ve yönetimi eleştiren kişiler olduğu, bu kişileri cezalandırmak, diğer emsallerine göz dağı vermek amacıyla bahanelerle hukuka aykırı rütbe, kimlik alma, ruhsat iptali işlemlerin yapıldığı, Bu soruşturmaların Emniyet Genel Müdürlüğü’nün bilinen yerleşik usul ve uygulamaları dışında usulsüz olarak yürütüldüğü,

2-İçişleri Bakanını eleştiren bazı basın mensupları hakkında soruşturmaların hukukun gerektirdiği yetkili yargı ve emniyet birimlerinden gizlenerek, Ankara’da yargı birimleri ve emniyet mensuplarınca, bu konularda bilenen usul ve esaslara uyulmadan, hukuka aykırı bir biçimde yapıldığına dair belgeli örnek olaylar vardır.

3-Basına intikal etmiş haberlere göre başka yetkili adli yargı mercilerinde soruşturmaları gereken olayları hukuka aykırı olarak yetkili olmayan Ankara’ya taşıyarak dolayısı ile kolay yönlendirdiği emniyet birimlerince soruşturma yapılmasına çalıştığı, bu taleplerini karşılamayan Ankara’da görevli savcı A. T başka yere tayinin yapıldığı basında yer almıştır. Bu durum İçişleri Bakanı’nın hukuku ihlal ederek adaleti denetiminde olan polis birimi üzerinden istediği gibi etkilemeye çalıştığını göstermektedir.

4-Yine sayın bakanın “bazı büyük yolsuzluk olaylarına karışan, uyuşturucu ticareti yaptıkları iddiasıyla haklarında soruşturma yapılan .. şüphelilerle” geçmişte makamında görüşmeler yaptığı, bu konuda basına fotoğraflar yansımıştır,

5- Soruşturma altında bulunan bazı şüphelilerin kaçması için haber salındığı yolunda yine basında yer alan iddialar vardır.

Aynı gerekçeleri hatırlatan Hanefi Avcı mektubuna şöyle son verdi:

Mersin saldırısıyla ilgili 1 kişi tutuklandı Mersin saldırısıyla ilgili 1 kişi tutuklandı

Anayasa 104. Maddesi “ Cumhurbaşkanı … Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını temin eder. Anayasanın 108. Maddesi “İdarenin hukuka uygunluğunun, düzenli ve verimli şekilde yürütülmesinin ve geliştirilmesinin sağlanması amacıyla, Cumhurbaşkanlığına bağlı olarak kurulan Devlet Denetleme Kurulu, Cumhurbaşkanının isteği üzerine, tüm kamu kurum ve kuruluşlarında … her türlü idari soruşturma, inceleme, araştırma ve denetlemeleri yapar.” Hükümleri gereği İçişleri Bakanlığı’nda yapılan iş ve işlemler üzerinde yukarıda belirtilen konularda inceleme, araştırma ve denetleme yaptırılmasını gerektiği açık olup, Gereğini Takdirlerinize Saygıyla Arz ve Talep ederim.

Soylu: Tayyip Erdoğan’ı kaybetmekten korkuyorum

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Silivri’de konuştu. Soylu, “Son zamanlarda ‘yargılanacaksınız’ deniyor. Niye yargılanacağız kardeşim? Yargıladınız Adnan Menderes’i siz astınız” açıklamasını yaptı.

Soylu, Erdoğan’a bağlılık açıklamasını yineleyerek, “Ben açık söyleyeyim, Tayyip Erdoğan’ı kaybetmekten korkuyorum…” ifadelerini de kullandı.