ERKEN HABER - 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 1991 yılındaki Başbakanlığı döneminde yaptığı konuşma, gündem olmayı sürdürüyor.

Dönemin siyasetçileri, Bülent Ecevit, Mesut Yılmaz, Erdal İnönü ile birlikte katıldığı televizyon programında konuşan Demirel, enflasyonun doğuracağı sonuçlara ilişkin değerlendirmede bulunuyor.

OLAYLARIN TEMELİNDE ENFLASYON VAR

Enflasyonu "Milletleri içinden bozan bir olaydır" şeklinde tanımlayan Demirel, ahlaksızlık, hırsızlık, soygun, fuhuş, dolandırıcılık gibi suçları doğuran bir olay olduğunu anlatıyor.

Günümüzde yaşanan yüksek enflasyon, Demirel'in söz konusu tanımında yer verdiği bütün olayların zeminini oluşturmaya başladı.

Türkiye gündeminde hergün dolandırıcılık, sahtecilik, fuhuş, uyuşturucu, kaçakçılık, cinsel istismar, rüşvet, cinayet, hırsızlık, tehdit gibi olaylar meydana gelmeye başladı. Bu adli olayların yaşanması, Süleyman Demirel'in enflasyon tanımını tekrar gündeme getirdi. 

Süleyman Demirel1

"MİLLETLERİ BOZAN BİR OLAYDIR"

Merhum Demirel o konuşmasında şu yorumlarda bulunuyor:

"Türkiye'nin birinci sorunudur enflasyon. Hakikaten bugün, enflasyon dediğiniz halk günlük yaşar, halkın birinci sorunu geçim sıkıntısıdır. Esas enflasyon devletleri yıkan bir olaydır. Milletleri içinden bozan bir olaydır. Enflasyon sadece pahalılık olayı da değildir. Ahlakı bozar, borcu olan borcunu ödemez, alacağı olan alacağını alamaz. Hırsızlıktan, soygundan, fuhuşa kadar hemen hemen bütün yolları açar. Toplumun içini bozan bir olaydır. Onun için batılılar, enflasyona bir numaralı halk düşmanı derler. Tek kollu canavar derler. Batı enflasyondan fevkalade çekinir.' 

17.5 YIL ÜLKEYİ YÖNETTİ

Sinan Oğan, 100 bin imzaya ulaşarak Cumhurbaşkanı adayı oldu Sinan Oğan, 100 bin imzaya ulaşarak Cumhurbaşkanı adayı oldu

Süleyman Sami Demirel, 1993-2000 yılları arasında Türkiye'nin 9. cumhurbaşkanı olarak görev yapan Türk mühendis, siyasetçi ve devlet adamı. Bundan önce, 1965-1993 yılları ​​arasında yedi farklı hükûmette toplam 10 yıl 5 aylık bir süreyle başbakanlık görevinde bulundu