ERKEN HABER - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ın, “14 Mayıs'ta bir tarafta şampanya patlatarak kutlama yapanlar bir tarafta alnı secdeye deyip şükür namazı kılanlar olacak” kıyaslamasına tepkiler sürerken İçişleri Bakanı Soylu'dan da dikkat çeken bir çıkış geldi.

Soylu, 14 Mayıs'ta yapılacak genel seçimler için 'siyasi darbe girişimi' ifadelerini kullandı. Soylu bu söyleminin temelini de ABD ile bağdaştırdı.

Adalet Bakanı: "Pahalılık var, ekonomik kriz yok" Adalet Bakanı: "Pahalılık var, ekonomik kriz yok"

İçişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Adayı Süleyman Soylu, Fatih’teki İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nı ziyaret etti. Vakıfta konuşma yapan Soylu, seçime 16 gün kala Tartışma açacak bir ifade kullandı.

İktidarın 'dış güçler' söylemine devam eden Soylu 14 Mayıs'ta yapılacak seçimler için 'siyasi darbe girişimi' tanımı yaptı.

Soylu konuşmasında, "14 Mayıs 2023, Batı'nın siyasi darbe girişimidir. Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların 14 Mayıs'ta her birini bir araya getirerek oluşturulabilecek darbe girişimidir. Bunu ben söylemedim. Bunu bugün Amerika'nın başındaki zat yıllar önce söyledi. Yıllar önce denedikleri bütün yöntemler berhava olunca ancak böyle bir yöntemle Türkiye'yi ele geçirebileceklerini ifade ettiler" dedi.

'15 TEMMUZ ASKERİ, 14 MAYIS...'

Ziyaretin ardından sosyal medya hesabından da paylaşımda bulunan Soylu, "15 Temmuz, fiili darbe girişimiydi. 14 Mayıs 2023, Türkiye'yi tasfiye etmeye yönelik hazırlıkların her birini bir araya getirerek oluşturabilecek siyasi darbe girişimidir... Fatih'te İstanbul İlim ve Kültür Vakfı'nda dostlarla hasbihâl eyledik" ifadelerini kullandı.