ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bugün detayları açıklanan TOKİ Sosyal Konut Projesi ile ilgili sorular aydınlanmaya başlandı.

"İlk evim ilk işyerim" adıyla duyurulan projenin detayları şöyle: 

KİMLER BAŞVURABİLECEK?

Başvuruda hak sahiplerinin gelir seviyesi dikkate alınacak. Üzerine kayıtlı evi olmayanlar başvurabilecek.

İstanbul'da hane geliri 18 bin lira, diğer illerde 16 bin lira altında olanlar konut almak için başvurabilecek.

Böylece bu proje kapsamında kazanç kaynağı haline getirmek isteyenlerin önüne geçilmiş olacak.

Devleti kandırarak hak etmediği halde TOKİ'den ev almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kurulacak.

BAŞVURULAR NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Projeden faydalanmak isteyenler yarından itibaren başvuru yapabilecekler. Başvuru takvimi TOKİ tarafından açıklama yapılacak.

Projeye başvuralar yarın yani 14 Eylül'de başlayacak ve Ekim ayının sonuna kadar devam edecek.

81 il ve tüm ilçeleri kapsayacak projede konutlar 2023 ile 2028 yılları arasında tamamlanacak. 

12 İLDE TAMAMLANAN İŞ YERİ

12 ilde 3 bin 930'u tamamlanmış 10 bini aşan sanayi tipi iş yeri de bu proje kapsamına dahil edildi. Kampanyanın ilk etabında 10 bin yeni iş yeri daha küçük ve orta ölçekli sanayiciye satışı yapılacak. Bu iş yerleri 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 TL taksitlerle 120 ay vade ile girişimcilerin satışına sunulacak.

hangi ilde kaç konut

 KONUT FİYATLARI NE KADAR?

Sosyal Konut Projesindede konut ve iş yeri fiyatları şöyle:

2+1 DAİRELER: Proje kapsamında 2+1 konutların aylık taksiti 2 bin 280 lira olacak. Toplam fiyatı 608 bin lira olacak. Konutların 60 bin lira nakit ödenecek, kalan para 240 ay yani 20yıl vadeyle aylık 2 bin 280 lira taksitle satılacak.

3+1 DAİRELER: Proje kapsamında 3+1 konutların aylık taksiti 3 bin 187 lira olacak. Toplam fiyatı 850 bin lira olan evlerin 85 bin lirası peşin alındıktan sonra kalan 765 bin lira 20 yıl vadeyle 240 ay taksitle ödenecek. 

İŞ YERLERİ: İş yerleri 350 bin liradan başlayan fiyatlarla 10 yıl vadeyle yani 120 ay taksitle aylık 2 bin 633 liradan satışa sunulacak. 

12 ilde 24 idare mahkemesi kurulacak 12 ilde 24 idare mahkemesi kurulacak

BAŞVURULAR NEREYE YAPILACAK?

Toplu Konut İdaresi Sosyal Konut Projesinde başvuralarına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından herhangi bir açıklama yapılmadı.

TOKİ'nin daha önceki uygulamalarında olduğu gibi konut veya işyeri almaya hak kazananlar peşinat ve taksitlerini Ziraat Bankası, Halkbank ya da Vakıfbank gibi bankalar üzerindan yapabilecekler.

TOKİ'nin başvuruları nereye yapılması gerektiğine ilişkin yapacağı açıklama bekleniyor. Başvurular e-devlet üzerinde de yapılması söz konusu olacak.