ERKEN HABER - Özel Haber - Manisa'nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014'te meydana gelen maden faciası, Cumhurbaşkanlığı Eski Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel'in bir madenciyi tekmelemesiyle hafızalarda kaldı. 

Yusuf Yerkel'in yere düşen ve özel harekat polisleri tarafından müdahale edilen madenci Erdal Karabıyık'a üst üste tekme atmasının fotoğraf ve görüntüleri medyaya yansıdı. 

Maden faciası, Türkiye'nin en büyük iş ve maden faciası olarak 301 kişinin yaşamını yitirmesiyle sonuçlanmış olmasından çok, Yusuf Yerkel'e yönelik haberler gündeme getirildi.

MADENCİLERDEN ÖZÜR DİLEDİ

Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi Netanyahu hükümetinden tartışmalı yerleşim yeri hamlesi

Yusuf Yerkel, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı açıklamalarda, olaydan sonra madenci Erdal Karabıyık'ı aradığını, kendisinden özür dileyip helallik istediğini, Erdal Karabıyık'ın da hakkını helal ettiğini bildirdi.

Soma Faciasının üzerinden 4 yıl geçtikten sonra, Yusuf Yerkel, kendisinin ve ailesinin zor zamanlar geçirdiğini,ölüm tehditleri aldıklarını belirtertti. Yerkel, facianın 4 yıl dönümünde kamuoyundan da özür dilemişti.  

TİCARET ATEŞESİ OLDU

Yusuf Yerkel, bu kez diplomat olarak atanmasıyla gündeme geldi.

Maden tekmecisi olarak hafızalara kazınan Yerel, Türkiye'nin Frankfurt Büyükelçiliği'ne Ticret Ateşesi olarak atandı.

Diplomatlık görevine 26 Şubat 2022 tarihinde 6 bin euro maaşla başlayan Yerkel, hem Türkiye hem de Almanya tarafından farklı kesimlerin tepkisini topladı.

SESSİZCE GÖREVİNDEN ALINDI

 Almanya'da görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, Erken Haber'e Yusuf Yerkel hakkında bilgi aktardı.

Yusuf Yerkel'in diplomat olarak atanmasının Almanya'da yaşayan ve görevli olan Türkler tarafından tepkiyle karşılandığını anlatan yetkili, Almanların da bu konuda çok duyarlı davaranarak tepkilerini ortaya koyduklarını söyledi.

Almanya'da bazı lokanta ve özel işletmelerin "Yusuf Yerkel'e hizmet vermeyecekleri" yönündeki açıklamalarının ötesinde, Almanya'daki bazı siyasi partilerin de konuyu eleştirdiklerini bildirdi.

Yetkili, Almanya'ya atanması büyük tepkilere yol açan Yusuf Yerkel'in Frankfurt'taki Ticaret Ateşesi görevinden alınarak, Türkiye'ye döndüğü, bunun Türkiye'yi ve hükümeti yıpratmaması adına gizli tutulduğunu ileri sürdü.

Yerkel'in Türkiye'de hangi göreve getirildiği hakkında henüz bir açıklanma yapılmadı.