ERKEN HABER - Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. A. Tulga Ulus, soğuk havada kalbin mevcut vücut sıcaklığını koruyabilmek için daha fazla kan pompalamak zorunda kaldığını ve daha fazla oksijene ihtiyaç duyacağını belirterek, “koroner arter hastaları ile stent takılan ve bypass olan kişilerin kışın dışarı çıkarken kendilerini soğuğa karşı mutlaka korumaları gerekir” dedi. 

Prof. Dr. Ulus, yaptığı açıklamada, kalp krizinin, yaz mevsimi ile kıyaslandığında kış aylarında 3 kat fazla görüldüğünü ve daha ölümcül sonuçlarla karşılaşıldığına dikkat çekti. 

Prof. Dr. Ulus, özellikle koroner arter hastaları ile stent takılan ve bypass olan kişilerin kışın dışarı çıkarken kendilerini soğuğa karşı mutlaka korumaları gerektiğini ifade etti. 

KALP KRİZİ RİSKİ YÜKSEK

Altta yatan bir neden olmasa da soğuk havaların kalp krizine yol açabileceğini bildiren Prof. Dr. Ulus, soğuk hava nedeniyle görülme sıklığı artan üst solunum enfeksiyonlarının da kalbin yükünü ve kalp krizi riskini arttırdığını ifade etti.

Kış aylarında kalp krizlerinin daha fazla olmasının en önemli nedeninin soğuk havalar olduğunu belirten Ulus, soğuk nedeniyle kışın insanların daha az egzersiz yaptığını soğukta ve sert rüzgarlı havalarda rüzgarın özellikle yüz ve göğüs bölgelerine alacak şekilde dışarı çıkmamak gerektiğinin altını çizdi. 

Kışın kalp hastalıklarının sıklığında artma ile birlikte iskelet sistemine bağlı birtakım ağrıların da çok sık görüldüğünü anlatan Ulus, şöyle devam etti:

SMA hastaları için iki ilaç tedavi rehberinde SMA hastaları için iki ilaç tedavi rehberinde

“Soğuk havada kalp ve kas ağrıları birbiri ile karışabilir. Bu durum hastaların daha geç sağlık merkezlerine başvurmalarına sebep olabilir. Kışın kalp hastalıklarının sıklığında artma ile birlikte iskelet sistemine bağlı birtakım ağrıları da çok sık görmekteyiz. Soğuk havada, kan damarları büzülür, bu şekilde vücuttan ısı kaybı azaltılır, vücudun uç kısımlarında üşüme hissedilir. Vücud ısısını dengelemek için kan pompalayan kalbin yükü artar, kalp normalden fazla yorulur ve kalp hızlı artar. Vücut kanlanmasının sağlanması ancak kan basıncının yani tansiyonun yükseltilmesi ile sağlanabilir. Ayrıca soğuk hava pıhtılaşma artışına neden olabilmektedir. Araştırmalar, kış aylarında kan kolesterol düzeyinin de yaz aylarına göre daha yüksek olduğunu göstermektedir. Tüm bu nedenler özellikle koroner kalp hastalığı olan ve belli bir yaşın üzerindeki kişilerde kış aylarında kalp krizi geçirilmesini tetikleyebilmektedir.

Yaş, fiziki durum, altta yatan diğer kronik hastalıklar ve bunların derecesi soğuğa karşı verilen tepkiyi etkilemektedir. Daha çok risk altında olanlar; yaşlılar ve çocuklar, önceden kalp damar veya kapak ameliyatı olanlar, şeker hastası olanlar, KOAH hastaları olarak sıralanabilir.”

Soğuk havada daha çok tuzlu ve yağlı yemek tüketildiğini ve hastaların evlerine kapanma eğiliminde olduklarını belirten Ulus, “spor ve egzersiz programlarını azaltırlar ki, bu da kilo sorunlarına ve dolayısıyla kalp hastalıklarının daha da artmasına ya da ortaya çıkmasına sebep olur” dedi. 

SOĞUK HAVADAN KORUNMA

“Kol ve sırt ağrılarını ihmal etmeyin, hekiminize başvurun” diyen Prof. Dr. Ulus, Soğuk havada kalma süresini sınırlamayı önerdi. 

Uzun süre dışarıda olmanız gerekiyorsa, ısınmak için içeride yeterli molalar vermeyi öneren Ulus, şunları kaydetti:

“Kat kat kalın giyinin ve eldiven, şapka, sıcak tutan çoraplar ve çizmeler giyin. Aşırı zorlamadan kaçının
Soğuk hava aktiviteleri kalp krizini tetikleyebilir. Yürüyüş için havanın ısınmaya başladığı öğlen saatlerini tercih edin. Egzersiz programına düşük tempoda başlayın ve kontrollü bir şekilde artırın.
Dışarıda vakit geçiriyorsanız, kalın giyinmek çok önemlidir, fiziksel aktivite ile ısınma, kan damarlarınızın genişlemesine neden olarak kalp hastalığı olan bir kişide düşük tansiyona neden olur. Kan basıncındaki ani bir düşüş kalp krizine neden olabilir, bu nedenle soğukta dışarıdaysanız ve terlemeye başlarsanız, bunu içeri girip dinlenmeniz için bir işaret olarak kabul edin.”

Bacak damarı sıkıntısı olan hastalar kışın dışarıya yün çorapsız çıkmamalı” uyarısında bulunan Ulus, “Damar içerisindeki kanın akışkanlığını etkileyip kanı pıhtılaştıran soğuk hava, kalp damarlarına doğru gerçekleşen kan akımını da bozabiliyor.” dedi.

Kalp hastalarının kışın sokağa çıkarken doktorlarının verdiği dilaltı hapı ya da spreylerini mutlaka yanına almasını öneren Ulus, hastanın durumunda bir farklılık hissettiğinde ilacını kullanması gerektiğini belirtti.

GRİP AŞISI TAVSİYESİ

Kışın grip mevsimi olduğunu ve soğuk hava ve iç mekan ısıtmasının getirdiği düşük nemin, hastalanma riskinizi artırabildiğini anlatan Ulus, “Kalp hastalığınız varsa grip tehlikeli olabilir. Bu nedenle grip aşısı yaptırarak kendinizi koruyun. Düzenli beslenmeye ve sıvı alımına özen gösterin, uyku düzenine dikkat edin. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek gıdalar tüketin. Soğuk havada kahve ya da sigara kullanmak yerine sütlü sıcak içecekler ve bol sıvı tüketilmeli” diye konuştu.