Muhalefetteki siyasi partiler, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'e tepki gösteren ve istifasını isteyen öğretmenlere destek açıklaması yaptı.

ERKEN HABER - Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in kariyer sınavı yapılmasına ilişkin açıklamaları ve atanamayan öğretmenler için "Mühendisler de atanamıyor ama bu kadar ağlamıyor" sözü üzerine tepkiler sürüyor.

Öğretmenler ve 2020 KPSS sonuçlarına göre yüksek puan almalarına rağmen atanamayan öğretmen adayları, bazı eylemlerinin ardından sosyal medya üzerinden tepkilerini sürdürüyor.

#MahmutÖzerİstifa #KariyerSınavlaOlmaz ana teması ile paylaşımlarda bulunan binlerce öğretmen ve atama bekleyen öğretmenler, konuyu gündemde tutmaya çalışıyor.

"EĞİTİMCİSİ ÖĞRETMENE AĞLAK DER"

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in ataması yapılmayan öğretmene “Mühendisler de atanamıyor ama böyle ağlamıyorlar" dediği iddiasıyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslendi; “Sen bunları sayıyla mı buldun? Hepsi birbirinden beter bunların. Ekonomistin gözleri ışıldar. Eğitimcisi öğretmene ağlak der.”  dedi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Twitter’da yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullandı: "Dünden beri Milli Eğitim Bakanı’nın ataması yapılmayan öğretmenlere “çok ağladınız” dediği konusunda açıklama bekliyorum. Erdoğan sen bunları sayıyla mı buldun? Hepsi birbirinden beter bunların. Ekonomistin gözleri ışıldar. Eğitimcisi öğretmene ağlak der. Diğeri zaten Fotoroman…"

"ELİNİZE NE GEÇECEK?"

DEVA Partisi'ne slogan engeli DEVA Partisi'ne slogan engeli

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, şahsi sosyal medyasından yaptığı açıklamada, öğretmenlere destek çıktı.

Davutoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Binlerce öğretmen atama bekliyor. Ey iktidar sahipleri, sizin göreviniz sorun çözmek; öğretmenlerin kalbini ve umudunu kırınca elinize ne geçecek? Sevgili meslektaşlarım, Gelecek Partisi iktidarında öğretmenlerimiz hak ettikleri itibar ve imkanlara kavuşacak."  

"TOPLUMSAL REFORM ÖĞRETMENLERLE BAŞLAYACAK"

DEVA Partisi Eğitim Politikaları Başkanı Mustafa Ergen, partisinin Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin çalışmalarını tamamladıklarını duyurdu.

Mustafa Ergen, "DEVA Partisi’nin Öğretmenlik Meslek Kanunu’na ilişkin tasarladığı yol haritasında öğretmenlerin kariyer gelişimindeki değerlendirme ölçütleri belirlendi. Ayrıca, plansız kadrolaşma, farklı statü ve ücret mağduriyetini giderecek eylem planımızı netleştirdik.

Eğitimde dönüştürme kapasitesinin öznesi öğretmendir. Toplumsal reformu öğretmenlerimizle başlatacağız. Öğretmenlerimizin gücünü ve potansiyelini tam kapasiteyle işe koşan bir değişim ve dönüşüm anlayışıyla öğretmenlik mesleğinin saygınlığını ve cazibesini maddi ve manevi olarak artıracağız.”

Ergen, açıklamasında partilerinin iktidarında ilk 90 gün ve ilk 360 günde eğitim alanında yapacakları düzenlemelere de yer verdi.