ERKEN HABER - CHP, DEVA Partisi ve Zafer Partisi heyetleri, bugün Ankara Adliyesi'ne giderek Sedat Peker'in iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu.

Üç parti, Sedat Peker’in iddiaları sonrası suç duyurusunda bulundu

Organize suç örgütü liderliğinden hüküm giyen Sedat Peker, aralarında Cumhurbaşkanı Danışmanı Serkan Taranoğlu, Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) eski başkanı Ali Fuat Tașkesenlioğlu, AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu ve TOBB üyesi Salih Orakcı'nın rüşvet aldığını iddia etti.

Peker’in iddiaları gündeme bomba gibi düşerken, “Devletin nefes borularına yapışmış mikropların hepsini temizleyeceğim” ifadelerini kullanan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, suç duyurusunda bulunacaklarını açıklamıştı.

Bu sabah Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek başkanlığındaki CHP heyeti Ankara Adliyesi’ne gelerek Sedat Peker’in iddialarına ilişkin suç duyurusunda bulundu. Erkek, “Tüm milletvekillerimizin imzasıyla suç duyurusunda bulunduk. Yozlaşma o kadar büyüdü ki gerçek bir beka sorunu hale geldi. Yargının durumu da içler acısıdır. Savcılar harekete geçemediği için buradayız” dedi.

DEVA PARTİSİ DE DİLEKÇE VERDİ

DEVA Partisi de aynı iddialarla ilgili suç duyurusunda bulundu. Söz konusu açıklamaların “açıkça işlenen suçları kimlerin, nerede, nasıl ve ne şekilde işlediğine dair somut deliller ve olaylar ileri sürülerek yapıldığı” belirtilen suç duyurusunda şöyle denildi:

– Bu şekilde kamu görevlisi olan şüpheliler ile diğer şüphelilerin bir suç örgütüne vücut verecek tarzda birlikte hareket ettikleri, bu örgüt kapsamında sermaye piyasasında piyasa dolandırıcılığı yaptıkları, yine mağdurları zorlayarak menfaat temin ettikleri ve böylece irtikap ve rüşvet eylemlerini de gerçekleştirdikleri, resmi belgede sahtecilik yaptıkları anlaşıldığından yukarıda ayrıntısı ile belirtilen olayların, kişilerin, suçların araştırılması ve maddi gerçekliğe ulaşılması artık bir zaruret halini almıştır.

NÜFUZ TİCARETİ, RÜŞVET, İRTİKAP

– Yukarıda ayrıntısı ile arz ve izah edilen nedenlerden dolayı, isimleri belirtilen şüpheliler ile birlikte tespit edilecek diğer şüphelilerin suç işleme amacıyla bir araya geldikleri, bu kapsamda TCK'da belirtilen suçlardan suç işleme amacıyla örgüt kurdukları, üye oldukları, nüfuz ticareti, irtikâp, rüşvet ve resmi belgede sahtecilik suçlarını işledikleri yine 6362 sayılı SPK kapsamında piyasa dolandırıcılığı yaptıkları anlaşılmakla resen tespit edilecek diğer şüpheliler ve suçlardan dolayı da soruşturma yapılarak şüphelilerin cezalandırılması için kamu davası açılmasını arz ve talep ederiz.

ÜMİT ÖZDAĞ: BU İŞİN TAKİPÇİSİYİZ

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, Ankara Adliyesi’nde avukatları ile birlikte suç duyurusu dilekçesini savcılığa verdi.

Adliye önünde açıklama yapan Özdağ, “Suç duyurumuzda, bürokratların siyasi güçlerini kullanarak soyduğu şirketler var. Küçük yatırımcıların batan milyonlarca doları, Türk halkından çalınan serveti var. Bu çetelerin defterini dürmede kararlıyız. Biz bu işin takipçisiyiz” dedi.

Halil İbrahim Çelik

Zehra Taşkesenlioğlu’na 2 koruma verildi Zehra Taşkesenlioğlu’na 2 koruma verildi

MEMLEKET PARTİSİ DE BAŞVURDU

Memleket Partisi Genel Sekreteri Halil İlker Çelik, Ankara Adliyesi önüne giderek suç duyurusunda bulunup, basın açıklaması yaptı.

Halil İlker Çelik'in açıklamaları şöyle:

"Değerli basın emekçileri, hepinizi saygıyla selamlıyorum. 
Uzunca bir süredir Sedat PEKER isimli kişinin sosyal medya platformları üzerinden yapmış olduğu açıklamalar ülkemizin gündemini oluşturmaktadır. Bugüne kadar atılan tüm twitler somut iddialara ve delillere dayanmaktadır. Ancak bugüne kadar hiçbir hukuki adım atılmadığı gibi etkin bir soruşturma da yürütülmemiştir. Tabiri caiz ise yargı makamları kulaklarının üzerlerine yatmaktadırlar. Bu durum bir hukuk devletinde kabul edilemez. 
    Sedat PEKER isimli şahıs dün ‘’@delicavus_nth’’ kullanıcı isimli ve kendisi tarafından kullanıldığı kamuoyunu malumu olan Twitter hesabı üzerinden bir takım iddialarda bulunmuş ve yine bu iddialarını da somut isim, delil ve olaylara dayandırmıştır. Bu nedenle bugün gerek Genel Başkanımız Sayın Muharrem İNCE adına ve Memleket Partisi adına Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduk. Savcılık tarafından ilk başvurunun bizim tarafından yapıldığı söylenmiş ve şikayetimize 2022/188709 soruşturma numarası verilmiştir. Şikayetimiz eski Sermaye Piyasası Kurulu Başkanı Ali Fuat TAŞKESENLİOĞLU, Atıl AKKAN, Diyarbakırlı olarak bilinen Nedim ÖZBEK, diğer bilgileri tarafımızca bilinmeyen Ahmet, Süleyman ve Emin isimli kişiler, Ak Parti Erzurum Milletvekili Zehra TAŞKESENLİOĞLU ve İstanbul Beşiktaş İlçe Milli Eğitim Müdürü Nesrin KALKIRMAN hakkındadır. 
    Atılan twitler nedeniyle bu kişiler hakkında organize suç örgütü kurmak ve yönetmek, bankacılık kanununa muhalefet, rüşvet, vergi usul kanununa muhalefet ve tehdit suçlarından soruşturma yürütülmesini Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından talep ediyoruz. 
    Değerli basın emekçileri, Türkiye bugün bir kanalizasyon çukurunun içindedir. Halkımız yoksullukla mücadele ettiği halde yargı makamlarımız maalesef yolsuzlukla etkin mücadele etmemektedirler. Defaatle çağrımıza rağmen Hakimler ve Savcılar Kurulu konuyu gündemine almamıştır. İktidar kanadı suskun kalarak ve zamana yayarak suçların üstünün örtüleceğini zannetmekte ise de bu durum yanlış olduğu gibi aynı zamanda suça ortak olmak demektir. İktidarın hukukun üstünlüğünü tanımadığını ve buna inanmadığını zaten biliyoruz. Ancak yargı düzeninin bu hale gelmesinde muhalefetin de payı vardır. Bu muhalefet 13 Hakim ve Savcılar Kurulu üyeliğinden birini almak için 7 üyeye oy verdi ve bu düzenin ortağı olduğunu gösterdi. Hal böyle iken muhalefetin de şikâyet etmeye ne kadar hakkı olduğu tartışmalıdır. 
    Hukukun şeklen işletildiği değil içinin adalet ile doldurulduğu bir ülkede yaşamak istiyoruz. Demokratik bir ülkede yaşamak istiyoruz. Düşüncelerimizi ifade etmekten çekinmediğimiz bir ülkede yaşamak istiyoruz. Özgür ve müreffeh bir ülkede yaşamak istiyoruz. Geçim kaygısı taşımadan, market market gezerek en ucuz gıdayı nerden alacağımızı düşünmeden yaşamak istiyoruz. İnsanlarımızın yüzü gülsün istiyoruz ve en çok da gelecek kaygısı taşımadan yaşamalarını istiyoruz. Bugün bu ülkenin dertlerine ne Cumhur İttifakı derman olabilir ne de altı benzemezden oluşan masa derman olabilir. Bu nedenle ne Cumhur ne Millet tek yok Memleket diyor ve değerli Cumhuriyet Savcılarımızı göreve davet ediyoruz. "