ERKEN HABER - Ankara’da suikast sonucu öldürülen eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş ile ilgili yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı. Soruşturmayı yürüten savcı izne ayrılırken, suikastın araştırılması için ikinci bir savcı görevlendirildi.

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş, 30 Aralık Cuma günü Ankara Çukurambar’da silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybetti. Türkiye’nin gündemine oturan siyasi suikastla ilgili yürütülen soruşturmada yeni bir gelişme yaşandı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturmaya ikinci bir savcı görevlendirirken, dosya, Başsavcıvekili Durdu Özer’in koordinatörlüğüne verildi.

MGK sona erdi, işte alınan kararlar MGK sona erdi, işte alınan kararlar

T24’ten Asuman Aranca’nın aktardığı bilgiye göre, soruşturmanın emniyet ayağına ilişkin yeni bir iddia gündeme geldi. MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz’un evinde gözaltına alındıktan sonra hızla serbest bırakılan Tolgahan Demirbaş hakkında savcılığın “polis eşliğinde getirilmesi” talimatı verdiği, buna karşın Emniyet’in Demirbaş’ın “adresinde bulunamadığı” yanıtını verdiği öne sürüldü.

YENİ SAVCI TUTUKLAMA TALEP ETMEDİ

Bunun üzerine dosyaya ikinci bir savcı atanırken, olayın başından beri soruşturmayı yürüten savcı ise izne ayrıldı. Yeni savcının dosyayı almasının ardından Demirbaş, polis eşliğinde adliyeye getirildi. Demirbaş’ın ifadesi yeni savcı tarafından alındı.

Dosya için yeni görevlendirilen savcı, “tetikçiyi Ankara dışına çıkardığı” öne sürülen Demirbaş hakkında tutuklama talep etmedi. Savcı, Demirbaş’ı “adli kontrol” talebiyle hakimliğe sevk etti. Dosya üzerinden talebi değerlendiren nöbetçi Sulh Ceza Hâkimliği de Demirbaş’ı “adli kontrol” kararı vererek serbest bıraktı.

Demirbaş’ın yanı sıra bir kişinin daha adliyeye getirildiği belirtildi, ancak savcılık kaynakları bu isme ilişkin bilgi vermedi. Eray Özyağcı’nın aranmasına ise devam ediliyor.

SORUŞTURMADA 13 KİŞİ TUTUKLANDI

Soruşturma kapsamında, bugüne kadar aralarında tetikçiyi taşıyan motosikleti kullanan Vedat Balkaya ile MHP İl Yönetimi listesinden çıkarılan Ufuk Köktürk’ün de bulunduğu 13 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında “firari tetikçi Eray Özyağcı’yı İstanbul’dan bir transporter araçla Ankara’ya getirdikleri” ortaya çıkan iki Özel Harekat polisi de yer almıştı.