ERKEN HABER - Sinan Ateş cinayetinde ‘Faillerle ilgili bilinmezlik yok’ söylemine rağmen kilit taşı konumundaki tetikçi hâlâ bulunamadı. 

sinan ateş-11

Ülkü Ocakları eski Başkanı, öğretim üyesi Sinan Ateş (38) ve arkadaşı Selman Bozkurt, 30 Aralık’ta Ankara Çankaya’daki Kızılırmak Mahallesi’nde silahlı saldırıya uğramıştı. Beş kurşunla vurulan Ateş, olay yerinde hayatını kaybetmiş, Bozkurt ise omzundan vurularak yaralanmıştı. Türkiye’nin yıllar sonra gördüğü siyasi suikastın tetikçisi Eray Özyağcı 14 gündür firari durumda. Ateş cinayetine adı karışan 17 isimden 16’sına ulaşılıp bunlardan 13’ü tutuklanırken, tetikçi Özyağcı hâlâ bulunamadı. 17 şüphelinin 14’ünün uyuşturucu madde kullanma ve ticaretinden sabıkalı olmaları dikkat çekti.

Cinayetin ardından gözlerin çevrildiği MHP, İçişleri Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı sessiz kalırken, olaydan dört gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Ateş’in eşini arayıp baş sağlığı dilemesi ve cinayetin aydınlatılacağını belirtmesiyle suikasta dair iktidar kanadından da açıklamalar geldi.

sinan ateş-10

Depremde yıkılan İsias Otel'in sorumlusu tutuklandı Depremde yıkılan İsias Otel'in sorumlusu tutuklandı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Bir kişi var onu da bulmaya çalışıyoruz” dedi. Soylu “Devletin görevi, bu işin failini bulup çıkarmaktır. Şu ana kadar da olayın organize edeni yani azmettireni dahil olmak üzere, taşıyıcıları dahil olmak üzere bütün araştırmalar yapıldı. Bütün araştırmalar özel bir ekiple beraber hala yürütülüyor” dedi.

Soylu, olayı siyaset alanına çekmeye çalışanların olduğuna işaret ederek “Şu ana kadar olayın failleriyle ilgili herhangi bir bilinmezlik söz konusu değil. Bir kişimiz var. Onu da birçok yere baskın yaptık, bulmaya çalışıyoruz. Nasıl ötekisini bulup getirip adalete teslim etmişsek bunu da bulacağız. Bütün bu ifadelerden, organizasyondan, hadiseyi de adaletin önüne koymuş olacağız” ifadelerini kullandı. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ da “Karanlıkta kalan hiçbir yön olmayacak, her yönüyle aydınlatılacak. Kimsenin şüphesi olmamalı, yargı işliyor” dedi.

sinan Ateş eşi

Bozdağ, tetikçinin kişinin yurt dışına çıkıp çıkmadığına ilişkin soruyu “Şu anda bir bilgi yok bu yönde elimizde. Resmi yollardan çıkması mümkün değil, hakkında yakalama kararı olduğu için resmi yollardan çıktığına dair hiçbir veri yok. Ama kaçak yollardan çıkmış olabilir mi? Ona dair de elimizde bir bilgi yok. Arama titizlikle yürütülüyor” diye cevapladı.

Uyuşturucu suçlarından sabıkalı, eşgali, parmak izi ve fotoğrafı polisin elinde olan ‘Papi’ lakaplı Özyağcı İstanbul’dan 28 Aralık’ta özel harekât polisleri Muratcan Çolak ve Aşkın Mert Gelenbey’in eskortluğunda transporter bir araçla Ankara’ya gitti. Cinayetin ardından motosikleti kullanan Vedat Balkaya tarafından Gölbaşı ilçesine bırakıldı.

sinan ateş1-1

Özyağcı’nın eski Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş tarafından İstanbul’a araçla götürüldüğü iddia edildi. Yurt dışına kaçmış olabileceği belirtildi. Milli İstihbarat Başkanlığı’nın cinayete ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunulmak üzere bir rapor hazırladığı öğrenilirken suikasta dair örgüt soruşturması başlatılmaması ve organize olayı cinayet büronun soruşturması eleştiri konusu oldu.

Öte yandan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, hakkındaki fezlekenin öne çekilerek gündeme alınması ile konuşurken “Üç tane MHP’li milletvekili için inanılmaz iddialar var. Bir cinayet var. Tek bir soruşturma yok. E bize niye geliyor” dedi.

Sinan Ateş2

Milli Yol Partisi Genel Başkanı Remzi Çayır da “Dün, Kahramanmaraş Adliyesi’nde, Muhsin Yazıcıoğlu davası görüldü. Daha doğrusu, Yazıcıoğlu davası görülmedi. Birilerinden emir alınmış, görünen o ki. Davanın seçim sonrasına bırakılması... Seçim öncesi kamuoyunda; dava kapatılmadı sürüyor algısı oluşturulması için kurgu yapılmış. Ama şunu bilmeliler ki Yazıcıoğlu davası kapatılır ise Sinan Ateş’ler ölür. Ahmet’ler ölür, Mehmet’ler ölür. Muhsin Yazıcıoğlu davası aydınlatılırsa, bir daha Sinan Ateş’ler ölmez. Sinan Ateş olayı ile Muhsin Yazıcıoğlu suikastı arasında elbette bir illiyet bağı var. Nedir o? Faili meçhuller çoğalırsa, faili meçhulleri yapanlar cesaretlenir” ifadelerini kullandı.