ERKEN HABER - Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in suikaste uğrayarak öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmada, adli kontrolle serbest bırakılan bir kişinin MHP Genel Başkan Yardımcılarından birinin Özel Kalem Müdürü olduğu öğrenildi. Olayda kullanılan çakarlı aracın ise MHP'ye tahsisli olduğu iddia edildi.

Dodo'yu Gürcistan'a kaçırdığı öne sürülen MHP'li konuştu Dodo'yu Gürcistan'a kaçırdığı öne sürülen MHP'li konuştu

Eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı Sinan Ateş'in suikaste uğrayarak öldürülmesinin ardından yürütülen soruşturmada yeni deliller ortaya çıktı. Soruşturma kapsamında dosyada ikinci bir savcı olarak Başsavcıvekili Durdu Özer'in görevlendirildiği ve olayın başından beri soruşturmayla ilgilenen savcının ise izne çıkması tartışmalara neden olurken dün adliyeye sevk edilen eski Ülkü Ocakları Genel Merkez Yöneticisi Tolgahan Demirbaş ve yanındaki bir şüpheli adli kontrol kararıyla serbest bırakıldı.

DW Türkçe'den Alican Uludağ'ın ulaştığı bilgiye göre, serbest bırakılan ikinci kişinin bir MHP Genel Başkan Yardımcısı'nın özel kalem müdürü olduğu öğrenildi. Diğer yandan Demirbaş'ın tetikçiyi kaçırdığı iddia edilen çakarlı aracın ise MHP’ye tahsisli olduğu iddia edildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturma kapsamında bugüne kadar 13 şüpheli tutuklandı.

SAVCI NEDEN İZNE ÇIKTI?

Öte yandan soruşturma savcısı Ayhan Ay, sürpriz bir şekilde izne ayrıldı. Savcı Ay'dan sorumlu başsavcı vekilinin de umreye gitmesi nedeniyle dosyaya bakacak kimse kalmadı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Akça, Ayhan Ay'ın yanında soruşturmaya bakması için Cumhuriyet Savcısı Durmuş Ali Kaya'yı da görevlendirdi. Soruşturmanın koordinatör başsavcı vekilliğine de Durdu Özer getirildi.

Bu atamaların adından Ankara Adliyesi'nde dün haraketli saatler yaşandı. Sinan Ateş'i öldürdüğü iddia edilen tetikçi Eray Özyağcı'yı Ankara'nın Gölbaşı ilçesinden kaçırdığı iddia edilen eski Ülkü Ocakları Genel Merkez yöneticisi Tolgahan Demirbaş ile adı açıklanmayan bir şüpheli, adliyeye getirilerek şüpheli sıfatıyla sorgulandı.

Savcılık, iki ismi haftada beş gün imza atılması şartıyla adli kontrol kararı konulması için sulh ceza hâkimliğine sevk etti. Hâkimlik, şüphelileri yurt dışı çıkış yasağı ve haftada üç gün imza şartıyla serbest bıraktı. Savcılığın talep yazısında, toplanacak delil durumuna göre şüphelilerin bu kez tutuklamaya sevk edilip edilmeyeceğinin yeniden değerlendirileceği belirtildi.

İKİNCİ ŞÜPHELİ MHP GENEL MERKEZİ'NDEN

DW Türkçe'nin ulaştığı bilgilere göre, adı "sır gibi" saklanan ikinci ismin bir MHP Genel Başkan Yardımcısı'nın özel kalem müdürü olduğu öğrenildi. "Emre" adındaki şüphelinin dosyadaki konumu ise şimdilik bilinmiyor.

Diğer yandan cinayetten bir gün sonra Tolgahan Demirbaş'ın MHP Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz'un evinde gözaltına alınması tartışma yaratmıştı. Tolgahan Demirbaş, emniyette kısa bir ifadeden sonra adli kontrol kararı dahi alınmadan serbest bırakılmıştı. Tolgahan Demirbaş ile ilgili de dikkat çeken bir ayrıntı ortaya çıktı. Alınan bilgiye göre Demirbaş'ın cinayetten sonra Gölbaşı'nda kullandığı ve tetikçiyi bilinmeyen bir yere götürdüğü iddia edilen çakarlı arabanın MHP adına tahsisli olduğu öğrenildi. Demirbaş'ın ifadesinde suçlamaları kabul etmediği belirtildi.