ERKEN HABER - Ülkücü Sinan Ateş cinayeti soruşturmasında gözaltına alınan Doğukan Çep'in nasıl oldu da 4 yıl kaçabildiği sorusu gündeme geldi. Doğukan Çep, Hasan Ferit Gedik cinayetinde 35 yıl hapis cezası almıştı.

Ankara'da ofis olarak kullandığı mekândan çıkarken silahlı saldırıya uğrayan eski Ülkü Ocakları Genel Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Sinan Ateş'in öldürülmesiyle ilgili soruşturma sürüyor. Gözaltına alınanların sayısı artıyor. 

Doğukan Çep, gözaltına alınanlar arasındaki isimlerden biri. Maltepe-Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerine karşı eylemlerde aktif görev alan Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesi davasında yargılandı. 

Cinayet, çete kurma, fuhuşa zorlama, gasp, uyuşturucu ticareti gibi suçlamalardan yargılanan Doğukan Çep, 35 yıl hapis cezası aldı. 2018’de İstanbul Anadolu 10. Ağır Ceza Mahkemesi, hakkında “yakalama kararı” verdi. Zira Çep, 2013’te yaşanan cinayette tutuklu kaldıktan sonra 2015’te tahliye edilmişti. Çep, 2018’den beri yakalanamadı! Ta ki Sinan Ateş’in öldürülmesi soruşturmasında gözaltına alınıncaya kadar. Mahkeme kararına geçen kimi tanıkların ifadesine göre Doğukan Çep’e “Dodo” diye hitap edildiğini öğreniyoruz

Doğukan Çep ile ilgili akıllara şu sorular geldi: Hasan Ferit Gedik cinayetinde hüküm giyen Doğukan Çep, yakalanıp cezaevinde olsaydı durum farklı olur muydu bilmiyoruz tabii. Ya da Doğukan Çep, nasıl oldu da 4 yıl kaçabildi bu kabarık siciline rağmen. Kimler, nasıl korudu?

Dikkat çeken isim de Ufuk Köktürk. Köktürk de gözaltına alınanlar arasında.

MHP İstanbul İl Başkanı olarak görev yapan Birol Gür’ün ayrılmasından sonra yerine Selim Sertel atandı. Aralık ayındaki bu görev değişimiyle birlikte İl Yönetim Kurulu da değişti. Ufuk Köktürk’ün adı İl Yönetim Kurulu'nda geçiyor. Söz konusu liste çeşitli haberlere de konu olmuştu. Ancak Köktürk’ün ismi daha sonra MHP İstanbul il sitesinden silindi.

Cinayetin nedeni konusunda iki önemli iddia var. İlki eski Mersin Ülkü Ocakları Başkanı Çağrı Ünel’in saldırıya uğradığı sırada Emrullah Kaplan isimli ülkücüyü öldürmesine karşı misilleme… İkincisi ise Sinan Ateş’in Ülkü Ocakları Genel Başkanlığı görevinden alındıktan sonra siyaseti hiç bırakmaması ve liderlik vasfının öne çıkması.

Kendisi de Ülkücü gelenekten gelen, Muhsin Yazıcıoğlu'nun yakınındaki isim olarak bir dönem Büyük Birlik Partisi'nde genel başkan yardımcılığı yapan, Yazıcıoğlu'nun ölümünden sonra BBP'den ayrılarak Milli Yol Partisi'ni kuran Remzi Çayır, 1980 öncesinde bile hiçbir ülkücünün başka bir ülkücüyü öldürmediğini söyledi.

“Dün karşılarında el pençe duran çocuklar bugün abilerinin katilleri oluyorlar” diyen Çayır şunları söyledi.

“Bazen faili yakalamaya da gerek yok. Fail bazen milletin vicdanında belli olur. Sarı öküz gibi… Nasıl olsa bana dokunmaz, susayım ya da görmezden geleyim diyen herkes bir gün sıranın kendisine geleceğini unutuyor. Biz bunu bizzat yaşadık. Bizi dövenler solcuları da dövdüler. Solcuları da dövenler bizi dövdü. Halbuki birlikte karşı gelmiş olsaydık belki de bir şekilde Mamak’ı, işkencehaneleri yok edebilirdik.”

Tüm gelişmeler sonrası gözler MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin yarın yapacağı grup konuşmasına çevrildi. ''Bahçeli sessizliğini bozacak mı? Bozarsa cinayetle ilgili neler söyleyecek?'' merak konusu olurken ayrıca, ''MHP’den istifalara da yol açan bu sessizlik, MHP içinde bir dönüşüme yol açacak mı ya da kopuşlar, MHP’nin 12 Eylül öncesi ve sonrasından beslenen ideolojik tekelini kıracak mı?'' sorularını da akla getirdi.

Sinan Ateş konusundaki sessizliğin, kamuoyuna yansımasa da, MHP içinde ciddi rahatsızlık yarattığını dile getiriliyor.

Tır sürücüsünün cesedi bulundu, can kaybı 21'e yükseldi Tır sürücüsünün cesedi bulundu, can kaybı 21'e yükseldi