ERKEN HABER - Tüketicilerin satın aldıkları ürün ve hizmete yönelik yaşadıkları mağduriyeti gidermek amacıyla yaptıkları başvuru sayısı, önceki yıla göre yaklaşık yüzde 70 arttı.

TÜKETİCİ ŞİKAYETLERİ 1 MİLYON 200 BİNİ AŞTI

Ülke genelinde Tüketici Birliği'ne 2020'de 594 bin 270, 2021'de 723 bin 330 şikayet yapıldı. Bu sayının 2022'de 1 milyon 229 bin 310'a yükseldi.

ŞİKAYETTE ŞAMPİYON GIDA GÜVENLİĞİ OLDU

Bu yıl tüketicilerin yaptığı şikayetlerin yüzde 70'inin gıda güvenliği, ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmazlıklar ve kargo hizmetindeki mağduriyeti kapsadığını söyledi.

Gıda ürünlerine yönelik şikayetlerin yanıltıcı ambalaj ve gramaj bilgisi, raftaki etiket ile kasada ödenen paranın farklılığı gibi konulardan oluştu.

GIDA GÜVENLİĞİNDEN SONRA KİRA VE KARGO SIRALAMADA YER ALDI

Şikayet sıralamasında ev sahibi ile kiracı arasındaki çekişmeler ikinci, kargo hizmetleri üçüncü oldu. Şikayetler arasında internet ve GSM operatörlüğü aboneliği, banka ve sigorta hizmetleri, kentsel dönüşüm gerçekleştiren firmalara yönelik anlaşmazlıklar yer aldı.

KOVİD DÖNEMİNDE İNTERNET KULLANIMI ŞİKAYETTE LİDERDİ

Önceki yıllara göre tüketici şikayetinde değişiklik yaşandığına dikkati çekt. Geçen yıllarda GSM aboneliği, kargo ve bankacılık hizmetleri en fazla şikayet edilen konular olurdu. Bu sene gıda ürünlerine yönelik şikayetler, ev sahibi-kiracı arasındaki anlaşmazlıklar tüketicilerin en fazla şikayet ettiği konular arasında yer aldı. Bu sene ilk defa kentsel dönüşüm firmalarına yönelik şikayet müracaatı çok fazla yapıldı. 

Balyoz davasında 7 kişiye hapis Balyoz davasında 7 kişiye hapis

ŞİKAYETTE SIRALAMA ŞÖYLE;

  1. Gıda güvenliği ve fahiş fiyat
  2. Ev sahibi ile kiracı arasındaki anlaşmazlıklar
  3. Kargo hizmetlerinde yaşanan mağduriyet
  4. İnternet ve GSM operatörlüğü aboneliği
  5. Banka ve sigorta hizmetleri
  6. Kentsel dönüşüm gerçekleştiren firmalara yönelik anlaşmazlıklar