ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından, 'ilaç ve tıbbi cihaz soruşturması' kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu'nu (SGK) zarara uğratan işlemlerle ilgili Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunuldu. 

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Bakanlığımız tarafından sürdürülen ilaç ve tıbbi cihaz soruşturması sonucu SGK'da kamuyu zarara uğratan işlemler ile ilgili kurum müfettişlerimiz gerekli tespitleri yapmış ve ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamu kaynaklarına zarar veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceğini kamuoyuyla paylaşıyoruz" denildi..

SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın iddiaları üzerine harekete geçti.

Başsavcılık, SGK’da gündeme gelen yolsuzluk iddialarıyla ilgili Bakanlığın suç duyurusu üzerine soruşturma başlattı.

SGK'DAKİ YOLSUZLUK TBMM GÜNDEMİNDE

Bazı ilaç ve tıbbi cihaz ödemelerinde SGK’nin 1 milyar TL’ye yakın zarara uğratıldığı iddiasıyla başlatılan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın da kamuyu zarara uğratan işlemleri gerçekleştiren sorumlular hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduğu soruşturma, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı.

Konuya ilişkin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, şu soruları yöneltti:

-Tespit edilen kamu zararı toplam tutarı ne kadardır?
-Hangi ilaç ve tıbbi cihaz işleminde ne kadarlık kamu zararı oluşmuştur?
-Kamuyu zarara uğrattığı düşünülen ve suç duyurusunda bulunulan ilgililer kimlerdir?
-Bu kişiler arasında kamu görevlileri var mıdır?

'YOLSUZLUK DETAYLARI PAYLAŞILMADI'

Taşcıer, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şu değerlendirmeyi yaptı:

Sandıkta evliliği için oy kullandı Sandıkta evliliği için oy kullandı

"Bakanlığınız tarafından Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) yönelik yürütülen soruşturma ile ilgili olarak yapılan açıklamada, ‘Bakanlığımız tarafından sürdürülen ilaç ve tıbbi cihaz soruşturması sonucu SGK'da kamuyu zarara uğratan işlemler ile ilgili kurum müfettişlerimiz gerekli tespitleri yapmış ve ilgililer hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmuştur. Kamu kaynaklarına zarar veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceğini kamuoyuyla paylaşıyoruz’ ifadeleri kullanılmıştır. Bu çerçeveden hareketle; kamu kaynaklarına zarar veren uygulamalara, usulsüzlüğe ve yolsuzluğa müsamaha gösterilmeyeceği kamuoyuyla paylaşılmıştır ancak SGK’yı zarara uğratan işlemlerle ilgili detaylar kamuoyu ile paylaşılmamıştır."