ERKEN HABER - Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle 2 milyon 250 bin kişinin emekli olması nedeniyle oluşacak yoğunluğa karşı hazırlıklarını tamamladı. 

EYT düzenlemesinin ayrıntılarının belli olmasının ardından SGK'da hummalı bir çalışma başlatıldı.Düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle oluşabilecek yoğun başvuru süreci işlemlerinin hızlı ve sorunsuz tamamlanması için bir dizi yeni önlem hayata geçirildi.

e-DEVLET ALT YAPISI HAZIR

SGK öncelikle başvuruların e-Devlet üzerinden yapılabilmesine yönelik bir alt yapıyı hazır hale getirdi. Bu kapsamda sunucu kapasiteleri artırılırken, bilgi-işlem alt yapısının güçlendirilmesine yönelik adımlar atıldı.

Depremin bilançosu ağırlaşıyor: 230 bina yıkıldı, 76 ölü, 720 yaralı Depremin bilançosu ağırlaşıyor: 230 bina yıkıldı, 76 ölü, 720 yaralı

TANITICI VİDEOLAR DEVREDE

Emeklilik başvurusunda bulunacakların süreci hatasız tamamlamaları için tanıtıcı videolar hazırlandı.

ÖZELLİKLE İSTANBUL, ANKARA VE İZMİR

Ayrıca, yoğun başvuruların sıkıntısız tamamlanması için yaşlılık aylığı merkezleri yani emeklilik işlemlerinin yapıldığı merkezlerin sayıları arttırıldı.

Özellikle İstanbul, Ankara ve İzmir'deki ana merkezlerin sayısının artırılmasıyla ortaya çıkacak iş yükünün hafifletilmesi amaçlanıyor. Bu kapsamda başka birimlerdeki personel, emeklilik işlemlerine yönelik birimlere kaydırıldı.

1 OCAK'TAN GEÇERLİ OLACAK

EYT'ye ilişkin yasal düzenlemenin bu hafta Meclis'e sunulması bekleniyor. Yasanın Meclis'ten geçmesi ve yürürlüğe girmesinin Ocak ayı ortasını bulması öngörülüyor. Yasanın yürürlüğe girmesinin ardından ise EYT kapsamında emeklilik başvuruları alınacak.