Elize Anlaşması'nın yıl dönümünde film gösterimi yapıldı Elize Anlaşması'nın yıl dönümünde film gösterimi yapıldı

ERKEN HABER - Dostluk elçisi Fransız Deniz Subayı Pierre Loti’nin Türkiye aşkını müzikal eseri ile kaleme alan Senarist Yazar Türker Kurugül, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a, geçmişten hatırlatma yaptı. 
Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan  Kurugül, şunları kaydetti:

“Pierre Loti, Türkiye’yi çok sevmiş, Türkler de onu bağrına basmış ve hatta hepimizin bildiği üzere İstanbul’un en güzel yerlerinden biri olan Eyüp sırtına Pierre Loti Tepesi adını vermiştir. Pierre Loti, ülkesinde yani Fransa’da köşe yazarlığı yaptığı yıllarda Türkiye’yi överek, Osmanlı’nın azınlıkları koruyan, hak ve özgürlüklerini kısıtlamayan barışçıl bir ülke olduğunu satırlarında anlatmış, kitaplarında genişçe yer de vermiştir.  Hatta Fransa Devlet Başkanı Macron, Fransız halkı ile Türk Halkı’nı aşk ve sevgi diliyle buluşturmalıdır. Çünkü, zaten Fransız Halkı ve Türk Halkı birbirine karşı kibar, saygılı ve misafirperverdir.  Pierre Loti, ta Osmanlı’dan beri aramızdaki dostluk elçisidir, Fransa’nın en ünlü ve en sevilen yazarlarındandır. Söyledikleri ve yazdıkları dikkate alınmaya değerdir.“

Senarist Turker Kurugül, Pierre Loti’nin, 99 yıl önce vefat ettiğini kendisinin de 99 eserinden biri olan “Pierre Loti Ay Işığı” kitabını iki ülke arasındaki dostluğu pekiştirmek için yazdığını vurguladı..