ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimlerinin yenilenmesi kararı Resmi Gazete’de yayımlanınca süreç resmen başlayacak.

YSK, seçimlerin ilk turunun 14 Mayıs, adaylardan birisinin yüzde 50 artı 1 oy alamaması halinde ikinci turunun 28 Mayıs’ta yapılması kararını alıp seçim takvimini ilan edecek.

Milletvekili aday adayı olmak isteyen kamu çalışanlarının istifa süreci 16 Mart’ta başlayacak, aday listeleri 10 Nisan’da ilan edilecek.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 10 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanacak seçimin yenilenmesi kararının ardından olası seçim takvimi süreci nasıl işleyecek?

ASKI SÜRESİ 14 GÜN

Deprem öncesi 11 ilde 8 milyon 300 bin seçmen bulunurken, yaşanan depremler nedeniyle başka şehirlere yerleşen depremzedeler nedeniyle yeni seçmen sayısı, seçmen listeleri kesinleştiğinde güncellenmiş olacak.

Seçmenlerin oy kullanacağı il ve sandık numaralarının askı süresi 14 güne çıkarılacak. Seçmen listelerinin nisan sonu gibi kesinleşmesi planlanıyor.

DEPREM BÖLGESİNDE SEÇİM HAZIRLIKLARI

Hiçbir seçmenin oy kullanma hakkından yoksun kalmaması konusunda deprem bölgelerinde yoğun bir çalışma yürütülüyor.

YSK hafta sonuna kadar bölgede çalışmalarını sürdürecek.

Depremzede vatandaşların bulundukları yerler adresleri olarak kayıt altına alınarak seçmen listelerine girmeleri sağlanacak.

KOMİSYON KURULDU

Bölgede nüfus müdürlükleri aracılığıyla yeni kimlik ya da geçici kimlik kartı verilen vatandaşların hepsi oy kullanabilecek.

İhtiyaç duyulurması halinde darphanede yeni mühürler de bastırılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı ile AK Parti ve MHP bir Seçim komisyonu oluşturdu. Komisyonda AK Parti’den Hayati Yazıcı, Ali İhsan Yavuz, Muhammed Emin Akbaşoğlu, Hakan Çavuşoğlu, MHP’den ise Fethi Yıldız, Mustafa Kalaycı, Muhammed Levent Bülbül ve İsmail Faruk Aksu yer alıyor.

MİLLETVEKİLİ SAYILARI DEĞİŞMEDİ

Erdoğan'ın attığı temel alay konusu oldu Erdoğan'ın attığı temel alay konusu oldu

Öte yandan YSK, illerin milletvekili sayılarını son nüfus verilerine göre yeniden belirledi. Kocaeli ve Sakarya’nın vekil sayısı birer arttı.

Tunceli ve Bayburt’un vekil sayısı ise birer eksildi. 11 vekil çıkaracak olan deprem bölgesindeki illerin vekil sayıları ise aynı kaldı.