Türkiye'nin ara buluculuğu ile Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş esirlerinin mübadelesi gerçekleşti, 10’u subay 200 savaş esirinin takası yapıldı.

ERKEN HABER - Rusya ve Ukrayna'nın 24 Şubat'ta başlayan savaşın ardından esir aldıkları 200 asker, Türkiye'nin ara buluculuğu ile karşılıklı takas edildi. Türkiye'de gerçekleşen esir takasında hakkında idam kararı çıkan 2 İngiliz ve 1 Faslının da olduğu esir takasında 3 İngiliz daha, 2 ABD’li 1 Hırvat ve 1 İsveçli de serbest bırakıldı.

Putin’in dün sabah saatlerinde kısmi seferberlik ilan etmesinden saatler sonra gelen esir takasının zamanlaması ve boyutu uluslararası kamuoyunda büyük şaşkınlık yaratırken, Türkiye’nin arabuluculuk çabaları sonucunda bu neticeye erişildiği de kaydedildi.

İngiliz haber ajansı Reuters, esirlerin bazılarının Türkiye’ye getirildiğini aktardı.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla esir takasının gerçekleştiğini açıklarken bir süredir bu konunun gündemde olduğunu ve gergin  görüşmelerin yaşandığını söyledi. Anlaşma kapsamında çoğu Mariupol’ün düşmesiyle esir düşen 215 Ukraynalının serbest kalacağı da açıklandı.

Serbest bırakılan bazı savaş esirlerinin Suudi Arabistan’a gittiği açıklandı.

Bunun karşılığında ise Ukrayna, 55 Rus vatandaşını ve Moskova yanlısı Ukraynalılarla birlikte Viktor Medvedçuk’u iade etme kararı aldı. Putin’in müttefiki Yaşam İçin Muhalefet Partisi’nin Başkanı olan ve vatana ihanetle suçlanan Medvedçuk’un takası uluslararası kamuoyunda dikkat çekti.

Zelenskiy bir konuşma yaparak, “Bu açıkça ülkemiz ve bütün toplum için bir zafer. Önemli olan 215 ailenin sevdiklerini güvende ve evde görebilecek olması” dedi.

Meteoroloji'den Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı Meteoroloji'den Batı Karadeniz için kuvvetli yağış uyarısı

Ukrayna İçişleri Bakanı Denys Monastyrskyi, Denys Prokopenko ve Serhii Volynskyi ile Türkiye’de böyle görüştü. Fotoğrafları servis eden kurumun ise Ukrayna İçişleri Bakanlığı olduğu duyuruldu.

Zelenskiy ayrıca Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür etti. Zelenskiy, Azov taburundan 5 kıdemli Ukraynalı kumandanın savaş bitene kadar Türkiye’de kalacağını da dile getirdi. Zelenskiy, “Bu beş kişiyi serbest bırakmak için uzun ve zor bir mücadele verdik” dedi. Bu kişilerin Denys Prokopenko, Svyatoslav Palamar, Serhiy Volynsky olduğu öğrenildi.

Zelenskiy, “Hepinizle gurur duyuyoruz” ifadesini kullandı. Suudi Arabistan’ın arabuluculuk çabalarına bizzat Veliath Prens Selman’ın katıldığı belirtildi.

Ukrayna milletvekili

ESİR MİLLETVEKİLİ

Takas edilen savaş esirleri arasında sürpriz bir isim daha çıktı.  Ukrayna, kendi milletvekilini savaş esiri olarak Rusya'ya iade etti.

Askeri üniforma giydirerek esirler arasına katan Ukrayna, kendi milletvekilini "Rus askeri" gibi davrandığı gerekçesiyle esir almıştı. 

Ukrayna, kendi meclisindeki Rusya yanlısı milletvekili Viktor Medvedchuk’ya üniforma giydirip “savaş esiri” diye Rusya'ya gönderdi.

ERDOĞAN'A TEŞEKKÜR ETTİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski ile yürüttüğü diplomasi trafiği neticesinde Rusya ve Ukrayna arasında 200 savaş esirinin mübadelesinin bugün yapıldığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, New York’taki Türkevi’nde gazetecilere ABD ziyaretini değerlendirdiği söyleşide, Türkiye’nin arabuluculuğunda gerçekleşen esir mübadelesinin savaşın sonlandırılması yolunda önemli bir adım olduğunu belirterek, Rusya ve Ukrayna arasında barışın tesisine yönelik çabalarının devam ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, esir mübadelesine imkan verdikleri için Rusya Devlet Başkanı Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’ye teşekkür etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu süreçte gayret gösteren bütün arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum” dedi.