ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından düzenlenen Sarı Basın Kartları, yenilendi.

Kurum tarafından 2 yıl önce yeni dikey olarak basılan ve Turkuaz rengi ağırlıklı olarak tasarlanan sarı basın kartlarının süresi Haziran itibariyle doldu. 

Süresi dolduğu için bu yıl yenilenen sarı basın kartları, tasarımı aynı tutularak kullanım süresi 2 yıldan 3 yıla çıkarıldı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un imzasıyla, sarı basın kartı yenilenen gazetecilere basın kartının yanı sıra kartın taşınması için mini cüzdan, kalem ve not defteri hediye etti.

Evrensel: 'Cumhurbaşkanlığının basın kartı ambargo listesindeyiz'

SARI BASIN KARTI NEDİR?

Sarı Basın Kartı, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından belirlenen şartları ve yasal bekleme sürelerini yerine getiren gazetecilere Basın Kartları Komisyonu tarafından verilen bir karttır.

Şanlıurfa'da bir kez daha evleri su bastı Şanlıurfa'da bir kez daha evleri su bastı

Sahiplerinin gazeteci olduğunu belgeleyen bu kart, kimlik belgesi olarak da kullanılabilir.

Şartları yerine getiren gazetecilerin taleplerini incelemek ve değerlendirmek üzere yılda üç defadan az olmamak Sarı Basın Kartı Komisyonu toplanarak karar verir. 

KAÇ ÇEŞİT BASIN KARTI VAR?

Göreve bağlı basın kartı: Medya kuruluşuna bağlı bir şekilde çalışan T.C. vatandaşı medya çalışanlarına ve aynı zamanda enformasyon görevlileri için verilecek olan basın kartı.

Süreli basın kartı: Görev yaptığı yer Türkiye sınırları içinde olan yabancı medya çalışanlarına verilen basın kartı,

Geçici basın kartı: Görev yaptığı yer Türkiye sınırları içinde olan ve geçici olarak haber yapma amaçlı Türkiye'ye gelen yabancı medya çalışanlarına verilen basın kartı,

Serbest basın kartı: Geçici olarak çalışmayan ya da yurt dışında serbest olarak gazetecilik yapan medya çalışanlarına verilen basın kartı,

Sürekli basın kartı: En az 18 yıl basın alanında meslek hizmeti olan medya çalışanları ile enformasyon görevinde olan medya mensuplarına ömür boyu geçerli olacak şekilde verilen basın kartı.