2022-DUS yerleştirme sonuçları açıklandı 2022-DUS yerleştirme sonuçları açıklandı

ERKEN HABER - Şanlıurfa’da, her sabah halk kütüphanesi önünde metrelerce çanta kuyruğu oluşuyor. Öğrenciler, kapasitenin yetersiz olduğunu bildikleri için yer kapabilmek amacıyla erken saatlerde sıraya girmek için bu yönteme başvuruyor. 

Şanlıurfa'nın Haliliye ilçesine bağlı Cengiz Topel Mahallesi'nde bulunan Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Şanlıurfa İl Halk Kütüphanesi önündeki çanta kuyruğu dikkat çekiyor.

140 kişi kapasiteli kütüphanede yer bulmak isteyen öğrenciler çareyi, çantalarını sıraya koymakta buluyor.

2 milyon 200 bin nüfusa sahip Urfa’da, 2021 verilerine göre nüfusun yüzde 18,7'si gençlerden oluşuyor. Evinde kendilerine ait çalışma alanı bulunmayan, internet, bilgisayar gibi teknolojik olanaklara erişmekte sıkıntı yaşayan ve dershaneye gidecek maddi olanağı bulamayan gençler, İl Halk Kütüphanesi’nden yararlanmak istiyor.

Ancak sabah saat 06:00 itibari ile kütüphaneye gelenler, çalışma salonunda yer bulabilmek için çantalarını sıraya koyarak yakındaki parkta bekliyor.

07:30’DAN SONRA YER KALMIYOR

KPSS’ye hazırlanan Murat Göktaş yaşanan yoğunluğu şöyle anlatıyor: “Sabahları yer bulamıyoruz veya bulmakta zorlanıyoruz. Yer bulmak için her gün saat 06.00 veya 06.30'da geliyoruz. Kütüphane saat 08.00’de açılıyor. Saat 07.30'dan sonra gelirsek yer bulamıyoruz.”

Masaların yetersiz olduğunu aktaran Göktaş, “Genelde 15-20 kişi ayakta kalıyor. Başka birinin kalkmasını bekliyorlar ki masaya otursunlar. Çoğu zaman böyle beklemek zorunda kalıyoruz" diye konuşuyor.

KAPASİTE İHTİYACI KARŞILAMIYOR

İl merkezindeki 140 sandalye kapasiteli kütüphane, öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayamadığı, bu nedenle ilk 140 kişi olmak için erken saatlerden itibaren kütüphane önünde kuyruk oluştuğu ortaya çıktı.

Okullardan mezun olan, üniversiteye veya KPSS'ye hazırlanan gençlerin yoğun ilgi gösterdiği kütüphanenin kapasitesinin artırılması veya yeni ders çalışılabilecek mekanlar oluşturulması talep ediliyor.