ERKEN HABER - Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, bazı kurum ve kuruluşlarının banka promosyonlarının yenilendiğini belirterek, başta sağlık çalışanları olmak üzere tüm kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların promosyonuyla ilgili ortak ve kapsayıc bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu.

DÜZENLEME ELZEM HALE GELMİŞTİR

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan her kesimin maaşları karşılığında bankalardan aldığı promosyonların düşük kalmasıyla ilgili talepler artmaya devam ediyor.

Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Gençlik Spor Bakanlığı, askerlerin promosyonu derken sağlık çalışanlarının promosyonu da gündeme geldi.

Sağlık Sen Genel Başkanı Durmuş, “Banka maaş promosyonu protokolleri revize edilerek tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren ortak ve kapsayıcı bir düzenleme yapılması elzem hale gelmiştir. Promosyon anlaşmalarının güncellenmesi için bakanlıklara ve banka yetkililerine çağrıda bulunuyoruz” ifadelerini kullandı.

BANKALARIN KARI YÜZDE 500

Kamu çalışanlarının gelirlerinin, yıl başından beri ciddi oranda arttığına dikkati çeken Durmuş, açıklamasında şunları kaydetti:

"Kamu çalışanlarının gelirlerinde ocak ayından bu yana ciddi oranda artış olmuş, bankaların son 1 yıllık kârı yüzde 500 oranında artmış ve dolayısıyla geçmiş yıllarda dağıtılan promosyon tutarları yeni yapılan anlaşmalara kıyasla çok düşük kalmıştır. Yaşanan bu gelişmeler ortada iken henüz sözleşmesi devam eden illerde çalışanların geçmişte aldıkları tutarların düşüklüğü, huzursuzluğa sebep olmaktadır. Bu itibarla, banka maaş promosyonu protokolleri revize edilerek tüm kamu çalışanlarını ilgilendiren ortak ve kapsayıcı bir düzenleme yapılması elzem hale gelmiştir."

YETKİLİLERE ÇAĞRI

"Promosyon anlaşmalarının güncellenmesi için bakanlıklara ve banka yetkililerine çağrıda bulunuyoruz. Bankalar ile yapılan sözleşmelerin ilden ile ve bankadan bankaya farklılık arz etmesi çalışanlar arasında hayal kırıklığına sebep olmaktadır.

Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Yükseköğretim Kurulu ve Adli Tıp Kurumu ile banka yetkilileri koordineli bir çalışmayla süreci kontrol altına almalı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yaptığı gibi bu işe önderlik etmelidirler."

ESKİŞEHİR'DE ANLAŞMA SAĞLANDI

Eskişehir Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki çalışan 8 bin 530 ersonele yönelik düzenlenen promosyon ihalesi sonuçlandı.

QNB Finansbank'ın 35 bin verdiği teklif karşısında Akbank 35 bin 200 lira teklif etti. Yetkililerin görüşmesi üzerine Akbank'ın teklifi 36 bin liraya çıkarılarak anlaşma sağlandı.

Tüfekle rastgele ateş açan zanlıya müdahale eden 4 polis yaralandı Tüfekle rastgele ateş açan zanlıya müdahale eden 4 polis yaralandı

Böylece Eskişehir'deki sağlık çalışanlarına 3 yıl maaşları karşılığında Akbank tarafından 36 bin lira nakit promosyon ödemesi yapılacak.

AYNI İLDE FARKLI ANLAŞMA 

Eskişehir Anadolu Üniversitesi 5 bin 500 çalışanı için rekon seviyede denilebilecek promosyon sözleşmesini imzalamıştı.

Anadolu Üniversitesinin yaptığı promosyon ihalesi sonucuna göre 3 yıl süre için personel başı 41 bin 500 lira promosyonla anlaşmaya varmıştı. 

Kurumların bankalarla yaptığı promosyon sözleşmeleri, tamamen görüşmeleri sürdüren heyetlerin pazarlıkları oranında ve teklif alınan bankalara göre değişebiliyor.

Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş'un "bütün kurumlar için ortak" bir düzenleme yapılması çağrısı, diğer kurumlardaki promosyon adaletsizliğini gidermek için de önemli.