ERKEN HABER - Rus heyetin 8 ve 9 Aralık'ta İstanbul'da olması beklenirken, gündemde Suriye'nin olması bekleniyor. Lavrentyev daha önce de Suriye konusundaki Türkiye açıklamalarıyla gündeme gelmişti.

Lavrentyev, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görüşme olasılığını 22 Kasım'da yaptığı açıklamalarla değerlendirmişti. Lavrentyev, "Düşünüyorum ki karşılıklı istek olması halinde Rusya, bu görüşme için platform sağlayamaya hazır olacaktır. Buna hiç şüphem yok" dedi. "Bu çok önemli bir görüşme ve hazırlığı gereken şekilde yapılmalı. Belirli koşulların sağlanmış olması gerekiyor" diyen Lavrentyev, "Görüşmenin sonucunun da Suriye krizinin taraflarından her birine doğru sinyali vermesi gerekli, böyle olmalı ki sözkonusu görüşmenin krizin çözümüne katkısı olsun" vurgusunu yaptı.

'Görüşme yoluna gidebiliriz' demişti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın daha öncede "katil" olarak nitelediği Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ile tokalaşması, operasyon gündemine rağmen "normalleşme sırası Suriye'de mi?" tartışmalarına neden olmuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ekim ayında yaptığı açıklamada, "Vakti geldiğinde Suriye'nin Başkanı'yla görüşme yoluna gidebiliriz" demiş, Türkiye'nin önceliğinin Suriye'deki "terör gruplarının arındırılması" olduğunu söylemişti. Erdoğan, şu ifadeleri kullanmıştı:

Portakal, Muharrem İnce'yi yalancılıkla suçladı Portakal, Muharrem İnce'yi yalancılıkla suçladı

"Alışılmış bir siyasetçi değilim. Dolayısıyla bir vakti saati geldiğinde, biz Suriye'nin başkanıyla da görüşme yoluna gidebiliriz. Şu an itibariyle zaten alt düzeyde görüşmeler yapılıyor. Fakat bizim bütün arzumuz Suriye'deki terör gruplarının buradan arındırılması."

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, iki ülke arasındaki istişareler Verşinin ve Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal başkanlığındaki heyetler arasında yarın ve 9 Aralık’ta yapılacak.

İstanbul’da yapılacak toplantı kapsamında Birleşmiş Milletler ile ilgili Tahıl Anlaşmasının uygulanması gibi hususların yanı sıra Suriye, Libya, Filistin gibi bölgesel konuların ele alınması öngörülüyor.