ERKEN HABER - Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), deprem bölgesindeki gelişmeleri ekrana taşıyan, depremzedelerin sorunlarını gündeme getiren ve eleştirel yayın yapan televizyon kanallarına ceza kesti.

RTÜK, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yapılan televizyon yayınlarını inceledi. RTÜK, Halk TV'ye Ahmet Şık'ın sözleri nedeniyle 5 yayın durdurma yüzde 5 para cezası verdi.

CHP'nin RTÜK üyesi İlhan Taşcı, cezaları sosyal medya hesabından şöyle duyurdu:

"1- RTÜK, TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın deprem bölgesinden katıldığı yayın nedeniyle Halk TV’ye; Merdan Yanardağ ile Emre Kongar’ın 18 Dakika programında depremle ilgili sağcı iktidar eleştirisi nedeniyle de Tele 1’e % 5 para 5 kez de program durdurma cezası verdi.

2- Fox’ta Orta Sayfa ile Halk TV’de Halk Meydanı programına özgürce kanaat oluşumunu engellemekten %3’er para cezası verildi. Tüm bu cezalar deprem sonrası yorum ve haberlere dayandırıldı. Haber yapmanın suç ama halka alenen küfretmenin “özgürlük” sayıldığı bir dönemi yaşıyoruz.

3- Aradan geçen 2 haftaya karşın çadır sorunu bile çözülmemişken medyadan “salon salomonje çadır” övgüleri, “deprem oldu ama keyfim yerinde” haberleri beklenmektedir. Gerçeği çarpıtan, sansürleyenlerin sırtı sıvazlanırken hakikatin izini sürenler sessizliğe boğulmak isteniyor.

Togo bayraklı gemi denizde sürüklendi Togo bayraklı gemi denizde sürüklendi

4-Gerçeği aktarmamak, binlerce yurttaşımızın feryadını duyurmamak hem ayıptır, hem suçtur, hem de gazetecilik mesleğine ihanettir. Hele de devletin valisi bile “gerçeği”kabul etmişken! Tüm telaş seçimlerde iktidarı kaybetmemek için. Battıkça çırpınıyorlar, çırpındıkça batıyorlar."