ERKEN HABER - Hatay'da deprem sırasında yıkılan Rende Sitesi'nin arsa sahibi Arif Sami Rende'nin serbest bırakılmasına savcılık itiraz etti. Yeniden gözaltına alınan Rende tutuklandı.

Maraş merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde, Hatay'ın Antakya ilçesinde yıkılan ve 105 kişinin öldüğü Rende Sitesi'nin arsa sahibi Arif Sami Rende (84), Eskişehir'de gözaltına alındı. Hakimlik, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak"la suçlanan Rende'nin tutuklanmasına karar verdi.

Maraş depreminde Hatay'ın Antakya ilçesinde 2 bloğu yıkılan ve 105 kişinin hayatını kaybettiği Rende Sitesi'nin arsa sahibi Arif Sami Rende hakkında gözaltı kararı verildi. Savcılık tarafından tutuklanması istenen Rende, Hatay Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği tarafından, yaşının ilerlemiş olması ve birçok hastalığının bulunması gerekçesiyle adli kontrolle serbest bırakıldı.

Hatay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın itirazı üzerine İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, hakkında yakalama kararı çıkarılan Rende'nin Eskişehir'de olduğunu belirledi.

Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar Diyanet'ten depremzede hacı adayları için karar

Belirlenen adresteki evde gözaltına alınan Arif Sami Rende, emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Rende, "Taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak" suçundan çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza hakimliğince tutuklandı.

Rende Sitesi'nin müteahhidinin, 2016 yılında, anaokulu açılacağı için kolonların kesildiğini belirterek suç duyurusunda bulunduğu ve takipsizlik kararı verildiği ortaya çıkmıştı.