ERKEN HABER - Rusya ile Kırım Yarımadası arasında yer alan ve 8 Ekim 2022 günü Ukrayna tarafından vurulan Kerç Köprüsü'nün hizmete yeniden açılmasının ardından Rus lider Putin, aracıyla köprüden geçerken görüntülendi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, patlamanın ardından onarılan Kırım Kerç Köprüsü'nde denetlemelerde bulundu. Köprünün tamirinde çalışanlarla görüşen Putin'e Başbakan Yardımcısı Marat Husnullin, son durum hakkında bilgi verdi. Kremlin'in ziyarete ilişkin paylaştığı görüntüde, Putin'in köprü üzerinde otomobil sürdüğü anlara da yer verildi.

Trump'ın 'gözaltına alınacağım' sözleri Washington'ı karıştırdı Trump'ın 'gözaltına alınacağım' sözleri Washington'ı karıştırdı

putin-ukraynanin-vurdugu-kerc-kirim-koprusunden-arabasiyla-gecti-3.jpg

SEMBOL KÖPRÜYE BOMBALI SALDIRI DÜZENLENMİŞTİ

Rusya ile 2014 yılında ilhak edilen Kırım arasında yer alan Kerç Köprüsü'nde, 8 Ekim 2022 tarihinde bir kamyondaki patlama sonucu yakınında yakıt taşıyan trenin vagonlarında yangın çıkmış, köprüde hasar oluşmuştu. Patlamada, 3 kişi hayatını kaybetmişti. Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Danışmanı Mihail Podolyak, Rusya ile Kırım arasındaki köprüde meydana gelen patlamanın 'başlangıç' olduğunu aynı gün açıklamıştı. Putin, Kırım Köprüsü'nde meydana gelen patlamanın Ukrayna istihbaratı tarafından yapıldığını 9 Ekim 2022 günü bildirmişti. Putin'in 2018 yılında resmi açılışını yaptığı ve 'Kırım' ismiyle de anılan köprü, Kırım ile karayolu bağlantısını sağlaması nedeniyle Rusya için stratejik öneme sahip.