Kamu Denetçiliği Kurumu (KDK), çalışanlara bankalar tarafından verilen maaş promosyonlarında enflasyon düzenlemesi yapılmasına ilişkin başvuruları incelemeye aldı. Kurum, gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmelerde bulunacak.

ERKEN HABER - KDK'den yapılan açıklamaya göre bir çalışan, 2021'de Sosyal Güvenlik Kurumu ve birçok kurum ile bir banka arasında 3 yıllığına imzalanan ve süresi devam eden maaş promosyon sözleşmelerinin, enflasyon ve ekonomik gelişmeler nedeniyle yenilenmesi için KDK'ye başvurdu.

Başvuruda, banka ile yapılan promosyon protokolünde, 111 liranın aylık bedel olarak belirlendiği, bunun 3 yıllık karşılığı olan yaklaşık 4 bin liranın da çalışanlara peşin ödendiği belirtildi.

Sözleşmenin imzalanmasının ardından dünyada yaşanan ekonomik gelişmeler sonucu enflasyon oranlarında artış yaşandığı ifade edilen başvuruda, banka promosyon tutarında da enflasyondaki artışa göre artış yapılması, çıkacak farkın protokolün bitiş tarihine kadar olan dönem için yapılacak hesaplamaya göre tek seferde çalışanlara yatırılması istendi.

Ayrıca banka maaş promosyon tutarlarında sürekli artış sağlanması amacıyla yaptığı başvurunun daha önce Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından uygun bulunmadığı belirtilen başvuruda, promosyon sözleşmelerinin bankalarca revize edilmemesi halinde tek taraflı olarak sözleşmenin feshedilmesinin kurumlara herhangi bir mali külfet getirmeyeceği savunuldu.

KDK, başvuruya ilişkin gerekli incelemeleri yapacak ve ilgili kurumlarla görüşmeler gerçekleştirecek.

polis-1

EGM İLE VAKIFBANK PAZARLIĞI SÜRÜYOR

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) personelinin promosyondaki adaletsizliğe tepkileri üzerine yeni sözleşme yapılması için başlatılan görüşmeler sürüyor.

Diğer kamu kurum ve kuruluşları personelinin bankalarla yaptığı maaş promosyonu anlaşmalarının yükek oluşu,  ve personel sayısının daha da yüksek olan Emniyet Genel Müdürlüğü'nün promosyon sözleşmesini gündeme getirdi.

EGM personelinin sosyal medyadan başlattığı girişimler sonucu, EGM ile Vakıfbank arasında daha önce imzalanan protokol, yeniden görüşülmeye başlandı.

Bakan Dönmez: Avrupa'nın ve bölgenin rüzgarda yeni üretim ve inovasyon merkezi haline gelmeyi amaçlıyoruz Bakan Dönmez: Avrupa'nın ve bölgenin rüzgarda yeni üretim ve inovasyon merkezi haline gelmeyi amaçlıyoruz

EMNİYET SEN'in öncülüğünde sürdürülen kampanyada polislerin maaş promosyonuu sözleşmesinin yenilenme talebi kabul edildi.

EGM, Vakıfbank ve sendika yetkilileri, 330 bin personeli ilgilendiren promosyon görüşmelerine başlandı.

Vakıfbank'ın 18 bin liralık önerisini düşük bulan Emniyet Genel Müdürlüğü bu teklifi kabul etmedi. Banka promosyon teklifini 30 bine çıkardı, polisler ise 3 yıl için peşin 50 bin lira talep ediyor.

Vakıfbank'ın en fazla 35 bin lira vereceğini bildirdiği, bunun üzerine henüz pazarlıkta anlaşma sağlanamadığı öğrenildi.

Polise müjde yolda: “Vakıfbank 30 bin önerdi, polis 50 binde kararlı”

Polisler, EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Faruk Sezer’in “3 bin kişilik kamu kurumlarında çalışan memurlar 35 bin lira peşin maaş promosyonu alırken, 330 bin kişilik teşkilatın mensubu polisler 70-80 lira aylık promosyon alıyor” diyerek başlattığı kampanya gündemde yerini koruyor. 

Sosyal medyada gündemin üst sıralarına yer alan polisilerin maaş promosyonu talebi doğrultusunda, EGM ve Vakıfbank’ın polisin peşin 50 bin lira talebinin değerlendirmeye başladı. 

Yoğunlaşan tepkiler üzerine, İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı, yaptığı açıklamada bankayla görüşmelerin başladığını açıklamıştı.

Son olarak EMNİYET SEN Genel Başkanı Faruk Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri ile Vakıfbank üst yönetiminin 330 bin polisin promosyon anlaşmasını revize etmek için biraraya geldiğini, taleplerinin değerlendirilmeye alındığını bildirdi. 

“TEKLİF 5 YIL İÇİN 30 BİN LİRAYA YÜKSELTİLDİ” 

Faruk Sezer, görüşmeleriin detaylarını şöyle anlattı:

“Yapılan görüşmelerde Vakıfbank 5 yıl için peşin 18 bin lira ödeme yapmayı kabul etti. EGM bu teklifi az buldu. Bunun üzerine Vakıfbank, yeni bir teklif sunarak 5 yıl için 30 bin lira teklifte bulundu.

Teklife göre; promosyon sözleşmesi devam eden emniyet personeli, sözleşmesi bittiğinde Vakıfbank'a geçecek ve kalan yılların ücretini bankadan temin edebilecek. Bu teklife göre, sözleşme yapıldığı tarihten itibaren 1 yıl sonra Vakıfbank'a geçecek olan personele 24 bin lira ödenecek.”

Faruk Sezer, “Polisin Sesi Platformu'na gelen bilgilere göre EGM'nin Vakıfbank'ın sunmuş olduğu bu teklife sıcak baktığı, ancak halen herhangi  bir anlaşma sağlanamadığını söyledi.

POLİSLER 3 YIL İÇİN 50 BİN LİRA TALEP EDİYOR

Polislerin talebinin 50 bin lira talep ettiğine değinen Sezer, şöyle devam etti:

“Polisin Sesi Platformu olarak anlaşıldığı iddia edilen bu ücreti kabul etmediğimizi, bu sözleşmenin hakkaniyetli olmayacağını, promosyon ücretinin peşin olmak kaydıyla 3 yılla sınırlandırılarak en az 50 bin lira olması gerektiğini, ayrıca başka bankalarla sözleşmesi devam eden personelin de sözleşmelerinin tadil edilerek ya da iptal edilerek yenilenmesini istiyoruz.”

ŞUBELERLE AYRI AYRI SÖZLEŞME

EGM'nin 18 Mart’ta Vakıfbank ile imzaladığı protokole kadar il ve ilçe teşkilatları bankayla ayrı ayrı sözleşme yapıyordu. EMNİYET SEN’in derlediği verilere göre şu anda polislerin aldığı maaş promosyonları şöyle:

Genel Müdürlük 300 lira, Ankara Merkez 131.5 lira, Aydın 118 lira, Kuşadası 6 ayda bir 603 lira, Afyonkarahisar 87 lira, Eskişehir 103 lira, Artvin 96 lira, Şanlıurfa 300 llira, Kastamonu 106 lira, Balıkesir 100 lira, Şırnak 85 lira, Samsun 101 lira, Hatay 92 lira, Giresun 92 lira, Muğla 110 lira, Kırklareli 100 lira, Bilecik 92 lira, Bursa 107 lira, Erzurum 107 lira, Kilis 90 lira, Isparta 106 lira, Konya 80 Tlira, Kocaeli 100 lira, Sakarya 115 lira, Anatlya 107 lira, İzmir 90 lira, Edirne 108 lira, Keşan 97.5lira, Van 108 lira, Gaziantep 105 lira, Adana 103 lira, İstanbul ve Diyarbakır ise 300 lira.

SÖZLEŞMELER 2 YIL SONRA BİTİYOR 

EMNİYET SEN Genel Başkanı ve Polisin Sesi Platformu Sözcüsü  Sezer, 18 Mart’ta yapılan protokolü ve kendisiyle ilgili iddialara ilişkin, şöyl cevap verdi:

"EGM'nin Mart ayında yapmış olduğu 300 liralık anlaşma, sadece genel müdürlük personelini kapsamış. Daha sonra bakanın baskısıyla Diyarbakır ve Ağustos ayında İstanbul 300 TL’ye yükseldi. Polislerimiz illerde yapılan sözleşmelere göre halen 70-130 lira arasında promosyon alıyor. Çoğunun sözleşmesinin bitimine 2 yıl var. Gerçek durum böyleyken, Mart ayındaki Teşkilatın 10'da 8'inin yararlanamadığı müjde kimeydi? “DEZENFORMASYON”yapan kim?”

polislerin maaş promosyonu sorunu yaklaşık bir haftadır tüm Türkiye’de tartışılıyor. Emniyet teşkilatı mensupları, sosyal mecralarda promosyonların iptal edilmesi veya tadil edilmesi için yoğun çaba sarfediyor. Neticede “#EGMPromosyonuiptalEt” etiketi dün 110 bin tweet sınırını aştı.

POLİSLER TEPKİ GÖSTERDİ, EGM HAREKETE GEÇTİ 

Emniyet Sen Genel Başkanı Sezer, Emniyet Genel Müdürlüğü’nde yaşanan promosyon sorunlarına ilgili polislerin taleplerini polisinsesi.org sitesinde yayınladı.

Emniyet Genel Müdürlüğü il ve ilçe müdürlükleriyle görüşerek, ne kadar promosyon aldıklarını, hangi bankadan aldıklarını ve sözleşme bitimine ne kadar süre kaldığı sorgulamaya başladı.

Adalet Bakanlığı rekor promosyonu açıkladı

ADALET BAKANLIĞI SÖZLEŞMEYİ İMZALADI

Adalet Bakanlığı, Vakıfbank ile yaptığı promosyon anlaşmasının detaylarını açıkladı. Personel 35 bin lira talep ediyordu, banka 20 bin 100 liralık teklifini 25 bine çıkardı.

Adalet Bakanlığı'ndan yapılan basın açıklamasında, personelin banka promosyonuyla ilgili anlaşmanın detayları duyuruldu.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"Adalet Bakanlığı personelinin banka promosyon anlaşması rekor bir rakamla protokole bağlanmıştır.

Adalet Bakanlığı merkez ve merkez dışı birimleri ile adalet teşkilatında görev yapan personelin maaş, ücret ve diğer ödemelerinin yapılacağı bankanın tespit edilmesi amacıyla gerçekleştirilen ihalenin ilk oturumu 19.08.2022 tarihinde yapılmıştır.

İhalenin ilk oturumunda en yüksek teklif 20.100 TL olarak Vakıfbank tarafından verilmiştir. Diğer bankalar ise ihaleden çekilmiştir.

Bakanlığımız temsilcileri ve Büro Memur Sen ile Koop İş Sen yetkililerinin katılımıyla 22.08.2022 tarihinde yapılan ihalenin son oturumunda Vakıfbank peşin ödenmek üzere 25.000 TL olarak teklifini revize etmiştir.

Bu teklif üzerine ihale bu rakam üzerinden sonuçlandırılmıştır.

İhale sonucunda 3 yıllık promosyon bedeli olarak belirlenen 25.000 TL, 01.09.2022 - 01.10.2022 arasında tek seferde, peşin ve eşit olarak hiçbir kesinti yapılmaksızın ilgili personellere ayrı ayrı ödenecektir.

Sürece katkılarından dolayı  Büro Memur Sendikası ile Koop-İş Sendikalarına ve Vakıfbank Genel Müdürü başta olmak üzere banka temsilcilerine teşekkür ediyoruz.

Milletimize adalet hizmetlerini sunmak için faaliyetlerini özveriyle sürdüren her bir personelimize banka promosyon anlaşmasıyla ödenecek olan rekor miktarın hayırlı olmasını dileriz."

NELER YAŞANMIŞTI?

Adalet Bakanlığı yetkili sendika ile Vakıfbank arasında 2017 yılında imzalanan promosyon anlaşması gereğince Adalet Bakanlığı personeline 2021 yılında ortalama 850 ile 1000 TL civarında maaş promosyonu verilmişti.

Eski anlaşmanın geçerlilik süresi 1 Eylül'de sona erecek. Promosyon anlaşması adliyelerde, ceza infaz kurumlarında, icra dairelerinde, idari yargıda ve denetimli serbestlik müdürlüklerinde görev yapan 150 binden fazla memuru yakından ilgilendiriyor.

Promosyon anlaşmasında 8 bankanın 7'sinin teklif vermeden çekilmişti. 

Sadece Vakıfbank'ın 20 bin 100 TL'lik bir teklif vermiş, teklif düşük bulunmuştu. 

Adalet Bakanlığı personeli yapılacak promosyon anlaşmasının en az 35 bin TL olmasını talep ediyordu.