ERKEN HABER - Müşteri kapma yarışına giren bankalar, promosyon yarışında rekor denilecek miktarlarda protokol imzalamaya başladı.

Başta emekliler olmak üzere çalışanların aldıkları banka promosyonları vatandaşların ilgi odağı olurken, promosyon rekabetinde en karlı çıkan kesim memurlar oldu.

Anadolu Üniversitesi çalışanları için 41 bin 500 lira ve Adalet Bakanlığı personeli için ise 25 bin liralık promosyon sözleşmeleri, diğer kurumları da harekete geçirdi.

Maaşı ve çalışan sayısı daha yüksek olan kurumlarda promosyon anlaşmasının 100 bin lirayı bulabileceği ifade ediliyor.

Bankaların, kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar ile emeklilere maaşlarını bankalarından alması için verdiği banka promosyonları çalışanların yüzünü güldürdü.

Milyonlarca memur ve emeklisinin yararlandığı banka maaş promosyonlarında rekor, şu ana kadar 41 bin 500 liralık promosyonla Anadolu Üniversitesi'nde.

HER KURUM İÇİN AYRI PAZARLIK

Anadolu Üniversitesi’nin 5 bin 500 personeli için 3 yıllığına imzaladığı anlaşma çerçevesinde her bir personeline 41 bin 500 lirada anlaşılırken, diğer pek çok kurum ve kuruluşta da yakın rakamlarla anlaşma yapılmaya başlandı.

Promosyon anlaşmaları çerçevesince Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi personeline 31 bin 100 lira, Eskişehir Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki personele 36 bin lira, Bingöl Özel İdaresi personeline 23 bin 875 lira, Edirne Keşan Milli Eğitim Müdürlüğü personeline 25 bin 250 lira, Ağrı İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanlarına 21 bin 950, Saruhanlı Belediyesi personeline 19 bin 50, Adalet Bakanlığı personeline 3 yıllık taahhüt karşılığında 25 bin lira ödenecek.

Gaziantep Üniversitesi çalışanlarına 4 yıllığına kişi başı 35 bin, Şanlıurfa Harran Üniversitesi’nde görev yapan personele 37 bin 250, Elazığ İl Sağlık Müdürlüğü personeline 19 bin 205 lira promosyon ödenecek.

türk lirası-1

PROMOSYON PAZARLIKLARI

Kamu görevlilerinin banka promosyonları, 2007/21 sayılı Promosyon Genelgesi kapsamında belirleniyor.

Maaşların hangi banka aracılığı ile ödeneceği kurumlardaki üç kişilik bir komisyon tarafından istekli bankalardan teklif alınarak tespit ediliyor.

Komisyon, kamu kurum ve kuruluşlarının ilgili biriminin harcama yetkilisinin başkanlığında söz konusu birimde görev yapan toplam personelin en az yüzde 10’unun sendikalı olması halinde yetkili sendikadan bir üye ile merkez teşkilatında üst yönetici; taşra teşkilatında ise o birimin bağlı bulunduğu bir üst amir tarafından ilgili birimde görev yapanlar arasından seçilecek bir üyeden oluşuyor.

Hububat sektörü yılı 13 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyor Hububat sektörü yılı 13 milyar dolarlık ihracatla kapatmayı hedefliyor

Genelgeye göre bankalar ile yapılacak protokollerin süresi 2 yıldan az 5 yıldan çok olamıyor. Yapılan protokoller uyarınca, banka tarafından verilecek promosyon miktarının tamamının personele dağıtılması genel ilke olarak benimsenmekle birlikte, toplam miktarın üçte birini geçmemek üzere Komisyonca belirlenecek tutar, birim personelinin ihtiyaçları doğrultusunda kullanılmak üzere ayrılabiliyor.

Promosyondan caymada uygulanacak cezai müeyyideler ise bankalar ile kurumlar arasında imzalanan sözleşmede hüküm altına alınıyor.

330 BİN POLİS DİRENİYOR 

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) ise Vakıfbank ile yapılan banka maaş promosyonu ödemelerinde farklı bir model üzerinde anlaşılmaya çalışılıyor.

Emniyet personeli için 2022 ila 2027 dönemini kapsayan 5 yıllık maaş promosyon protokolü 18 Mart 2022’de imzalanırken, promosyon aylık 300 lira olarak belirlenmişti.

Promosyon ödemelerinin, enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için her 6 ayda bir yapılacak memur maaş zammı oranında artırılması şartı getirildi.

Bu kapsamda Ocak 2023 tarihinde ilk zamlı ödeme gerçekleştirilecek ve aylık 300 liralık ödeme memur maaş zammı oranında artacak.

EGM Personeli, taşra teşkilatları ile ayrı ayrı sözleşme yerine EGM tarafından 330 bin personele yönelik tek sözleşme yapılması, çalışan 330 bin personel kapsamında pazarlık yapılarak 50 bin liralık promosyon talep ediyor.

Vakıfbank ise daha önce verdiği promosyon teklifini 30 bin liraya çıkardı.

EGM personeli, pazarlıkta başarısız olan sendikanın istifası için sosyal medyada baskısını sürdürüyor.

TÜRK LİRASI

DİYANET FAİZE TAKILDI

Diyanet İşleri Başkanlığı ise özel ve kamu bankalarının aksine faize karşı bir kurum olarak daha önce katılım bankaları ile 130 bin personeli için promosyon sözleşmesi yapılmıştı.

Bu kapsamda Diyanet personeline 2 bin 880 lira promosyon ödemesi yapılmıştı. Çeşitli STK’lar tarafından bu rakamın güncellenmesine karşı davalar açılırken, Danıştay’ın verdiği “Yalnızca katılım bankaları ile de promosyon ihalesi düzenlenebilir” şeklindeki hükümle promosyon ücretleri değişmedi.

KAMU PERSONELİ FAYDALANABİLİYOR

Özel sektör işçileri promosyonlardan faydalanamazken, sadece kamu çalışanları bankalardan promosyon alabiliyor.

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde çoğunluğu sağlık çalışanlarından oluşan kamu işçisine Yapı Kredi Bankası ile 2 yıllığına imzalanan anlaşma çerçevesinde kişi başı 19 bin 500 lira ödenecek. Tuzla Belediyesi’nde görevli memur ve işçiye 26 bin 400 lira, Beşiktaş Belediyesi’nde memur, sözleşmeli memur ve kadrolu işçilere 24 bin lira promosyon ödenecek.

BANKALAR KAZANIYOR

Bankalar, çalışanların maaşlarını kendi bankalarından çekilmesi için birbiriyle kıyasıya rekabet ediyorlar.

Geçen ay açıklanan bankaların 69 milyar liralık karının büyük kısmı, maaşlar üzerinden yapılıyor.

Kamu çalışanı, maaşını aldığı bankadan kredi kullanabiliyor, kredi kartı çıkarabiliyor, faturalarının ödeme talimatlarını gerçekleştirebiliyor.

Maaşı garanti olan kamu çalışanları, herbir banka için büyük önem taşıyor.