ERKEN HABER - Kalp ve Damar Cerrahı Prof. Dr. A. Tulga Ulus, ‘’Bayramda sağlıksız beslenmek ve aşırı tatlı tüketmek kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu sebeple kalp hastalarının diğer zamanlarda sürdürdükleri diyetler ve tedavileri bayramda da aksatmamaları gerekiyor” dedi.

Prof. Dr. Ulus, yaptığı açıklamada, Ramazan boyunca yapılan hareketlerde yavaşlama olduğundan kilo alımıyla karşılaşılabileceğini ifade etti. Bu nedenle bayram süresince fiziksel aktivite olarak her gün 30 dakika yürüyüş önerisinde bulunan Prof. Dr. Ulus, şöyle devam etti:

“Bayram ziyaretleri yakın mesafede ise de araç yerine mutlaka yürümek tercih edilmelidir. Düzenli yapılan fiziksel aktivitelerin metabolizmayı hızlandırdığı, kan şekerini ve kolesterolü azalttığı ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Kalp hastalarımız diğer zamanlarda olduğu gibi bayram süresince de diyetlerine uymaları gerekir. Çok şerbetli ve unlu tatlılardan, şeker ve çikolata gibi gıdalardan uzak durulmalıdır. Bir defadan bir şey olmaz düşüncesiyle hareket etmek geri dönüşü olmayan sonuçlara sebep olabilir. Kalp hastalarımızın, bayram süresince tatlı ihtiyaçlarını sütlü tatlılarla ya da meyve yiyerek gidermelerini öneriyoruz.”

Şeker hastalarında "gizli katarakt" Şeker hastalarında "gizli katarakt"

Ayrıca hızlı ve fazla miktarda yemek yemenin, mide ve bağırsak hareketlerini artırarak bu bölgede aşırı kan göllenmelerine neden olacağını vurgulayan Prof. Dr. Ulus, bu durum kalbe ve beyne giden kan akımını azaltacağını belirtti. Ulus, kan akımındaki azalmanın özellikle kalp ve hipertansiyon hastalarında olumsuz sonuçlara neden olarak kalp krizini başlatabileceği konusunda uyarıda bulundu. 

-Kalp ve damar hastalıklarında artış- 

Yapılan araştırmaların en çok bayram dönemlerinde kalp ve damar hastalıkları şikayetiyle hastaneye başvurulduğuna dikkat çeken Ulus, bu durumun, Ramazan boyunca oruç nedeniyle aç kalan kişilerin psikolojik olarak aşırı yemek yeme eğilimi göstermelerinden kaynaklandığına dikkati çekti.  

Prof. Dr. Ulus, “Ancak gereğinden fazla yemek hem kalbe hem de bedene ağır yükler bindirir. Bayram süresince yanlış beslenmek sadece kalp sağlığını olumsuz etkilemez. Vücudun temel ihtiyaçları da doğru karşılanmamış olur” dedi.