ERKENN HABER - Markett alışverişlerinde poşetin ücret karşılığı müşterilere satılmaya başlanmasının ardından 2023'te poşet zammı gündeme geldi.

Poşetin 55 kuruştan satılacağına yönelik iddialar karşısında bazı vatandaşlar, zamdan önce toptan poşet alırken, bazı vatandaşlar da dayanıklı taşıma çantası satın almaya başlamıştı.

 Cumhurbaşkanlığı Kararı doğrultusunda poşetin müşterilere satış fiyatı 25 kuruşta sabit tutulurken, marketlerin devlete 38.5 kuruş ödemesine karar verildi.

Bu doğrultuda, bazı marketler müşterilerin yaptığı alışverişleri yazar kasadan geçirmesine rağmen bazı market ise alışverişleri yazarkasadan geçirip, poşetin ücretini nakit olarak alarak işleme tabi tutmamaya başladı.

Kasiyerlere zimmetlenen poşetler, mesai bitiminde satıldığı adet karşılığı kasadaki nakit paradan düşülüyor. Yazarkasa işlemlerine dahil edilmeyen poşet ücretleri, marketlerin devlete poşet başı 38.5 kuruş vergi ödememesine yol açıyor.

Özellikle banka kartı, kredi kartı veya yemek kartlarıyla yapılan alışverişlerde, poşetler nakit olarak satılıyor. Buna tepki gösteren vatandaşlara ise "poşetlerin sigaralar gibi nakit alındığı, bunun için nakit satılması istendiği" karşılığı veriliyor.

NAKİT ALINAN HER POŞET DEVLETİN ZARARINA

Yetkililer, nakit poşet satışı yapan market, bakkal veya herhangi bir işletmenin tespiti halinde cezai işlem uygulanacağını bildirdi.

Vatandaşların, poşetler için nakit para talep eden iş yerleri için şikayette bulunmalarını isteyen yetkililer, bu şikayetlerin zabıta veya tüketici hakem heyetlerine yapılabileceğini kaydettiler.

Yetkililer, nakit alınan her bir poşetten devletin 38.5 kuruş zarara uğratıldığını, vatandaştan tahsil ettikleri 25 kuruşun ise kendi ceplerinde kaldığını, bunun doğrudan vergi kaçakçılığı suçunu oluşturduğunu ifade ettiler.

"POŞETE ÖDENECEK MİKTAR 25 KURUŞ"

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından haftalık yayımlanan enformasyon bültenlerinde, basın yayın organlarında yer alan ve gerçeği yansıtmayan bazı haberlere ilişkin bilgiler yer alıyor.

Seçimden sonra 'resesyon' uyarısı Seçimden sonra 'resesyon' uyarısı

Bazı basın yayın organında yer alan, "Market poşetlerine zam yapıldı. Market poşetleri, vatandaşa 38,5 kuruştan satılacak" iddiasının da doğru olmadığı belirtilen bültende, vatandaşların poşetleri 25 kuruştan almaya devam edeceği kaydedildi.

Marketlerin devlete ödediği ve her yıl yeniden değerlendirme oranına göre belirlenen geri kazanım katılım payına, Cumhurbaşkanı kararıyla indirim uygulandığı hatırlatılan bültende, yüzde 122,93 oranında artması planlanan ve 55 kuruş olması gereken geri kazanım katılım payının, 38,5 kuruş olarak belirlendiğine dikkat çekildi.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı sonrası marketlerin piyasaya süreceği her poşet karşılığında devlete ödeyeceği tutarın 38,5 kuruş olacağı belirtilen bültende, bu artışın vatandaşlara yansımayacağı, poşete ödenecek miktarın 25 kuruş olarak devam edeceği kaydedildi.