ERKEN HABER - Emniyet Genel Müdürlüğü personeli olan polis memurları, çalışma şartlarının iyileştirilerek özlük haklarında düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Devlet memurlarının tabi olduğu 657 Sayılı Kanun kapsamında görevlerini yapan polis memurları, çalışma ve özlük hakları konusunda memurlardan farklı statüye sahip.

Polis memurları, 7/24 göreve çağrılma esasına göre hizmet yapmasının yanı sıra, fazladan çalıştığı süreler için ise her ay 240 lira ücret alıyor.

Normal memurların günde 8 saat olmak üzere haftalık 40 saatlik çalışma süresi olmasına rağmen polis memurlarının çalışma süresi ortalama 70 saati buluyor. Devlet memurlarından fazla çalıştığı süreler içerisinde herhangi bir mesai ücreti talep edemeyen polis memurlarına, söz konusu çalıştığı fazla saatler karşılığında her polis memuruna 240 lira ödeniyor.

TATİL GÜNLERİ YOK

Sosyal medya platformlarında sorunlarını dile getiren çok sayıda polis memuru, kendilerinin diğer devlet memurları gibi hafta sonu, bayram ve resmi tatil günlerinde de çalıştıklarını, bunun karşılığında ise herhangi bir ücret alamadıklarını dile getiriyor.

Polislerin özlük haklarında düzenlemeye gidilmesi talebinde bulunan polisler ve destekçi olan vatandaşlar, insani çalışma koşullarının sağlanması, polislerin aile birliğinin gözününde bulundurulması isteniyor.

İYİ Parti'ye saldırı meğer inşaat bekçisinin hırsızı kovalarken sıktığı mermilermiş İYİ Parti'ye saldırı meğer inşaat bekçisinin hırsızı kovalarken sıktığı mermilermiş

Başta can güvenliği riski taşıyan ve her türlü hava şartı ve zorlukta görev yapan Polis Teşkilatının özlük ve diğer haklarının 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun kapsamındaki diğer memurlarla eşit olarak değerlendirilmesinin "adaletsiz bir uygulama olduğu" dile getirilerek, bu konuda yasal düzenleme yapılması bekleniyor.