Ramazan ayı 13 ülkede perşembe günü başlayacak Ramazan ayı 13 ülkede perşembe günü başlayacak

ERKEN HABER - Kahramanmaraş'ta akarsularda ve baraj gölü çevresinde balıkçıların ağlarına takılan balıklar, çevre felaketini gözler önüne serdi.

Balıkçılar, ağlarına takılan kırmızı benekli alabalıkları görünce şaşkına döndü. Sulara atılan pet şişelere sıkışan balıklar, büyüdükçe ve ağırlaştıkça, pet şişeler balıkları sıkıştırarak ölümüne yol açtı.

Alabalık3

Kıyıya vuran bazı balıkların orta kısmında pet şişelerin kapak aparatına sıkışmış olması, felaketi ortaya çıkardı. Sulara atılan pet şişe ve poşetler, sudaki canlıların ölümüne yol açtığını bir kez daha ortaya koydu.

Alabalık2

Cam ve pet şişeler, poşet, gıda ambalajı, ıslak mendil gibi atıklar nedeniyle derelerdeki doğal yaşam tehdit altında. Kirlilik, suda yaşayan canlıları olumsuz etkiliyor. 

ENDEMİK BALIKLARIN YAŞAM ALANI

Görsel kirliliğin yanı sıra çevresel sorun oluşturan atıklar, deredeki endemik balık türlerinin üremesini ve yaşamını da olumsuz etkiliyor.

Alabalık

Atıklar, derelerde yetişen sazan ve alabalıkların ölümlerine yol açıyor. Derelerle birlikte göl ve denizlere sürüklenen pet şişeler, büyük balık türlerinin yemeye çalışması sonucu da bu türlerin yok olmasına ol açıyor. 

Bilinçsizce derelere atılan çöpler, tatlı su kaynaklarının yanı sıra denizdeki mikroplastik kirliliği de artırıyor. 

Uzmanlar, çevreye duyarlı bireylerin yetiştirilmesiyle ancak bu tür sorunların önlenebileceğini belirtti.