ERKEN HABER  - ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Temsilciler Meclis'ne tekrar aday olmayacağını duyururken son dönemde yurt dışı ziyaretlerinin ''Pelosi, Biden sonrasında Demokratların başkan adayı mı olacak?'' sorularını akla getirdi. Bu arada Pelosi, 8 Kasım'da yapılan ara seçimlerin sonucunda Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin çoğunluğu kazanmasının ardından Temsilciler Meclisi Genel Kurulu'nda bir konuşma yaptı.

Çin, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Pelosi Tayvan'ı ziyaret ederse sert tedbirler alacak

Temsilciler Meclisi'nde 35 yıldır, buradaki Demokratların lideri olarak da 19 yıldır görev yaptığını belirten Pelosi, bunun kendisi için bir gurur olduğunu söyledi. Pelosi, "Kongrenin yeni döneminde Demokratların liderliği için tekrar seçime girmeyeceğim" ifadesini kullandı.

Son döneme damgasını vuran yurt dışı gezileri ile gündeme gelen ve meclis başkanlığını bırakacak olan Pelosi'nin, Temsilciler Meclisi'ni bırakırken yaşından ötürü tekrar aday olmayacağı varsayılan Jeo Biden sonrasında Demokratların başkan adayı olabileceği yorumları yapıldı. 

İran yeni nükleer enerji santralinin inşasına başladı İran yeni nükleer enerji santralinin inşasına başladı

Nancy Pelosi, kocasına yönelik saldırı üzerine

EŞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI

Pelosi'nin eşi Paul Pelosi 28 Ekim'de San Francisco'da bulunan evinde saldırıya uğramıştı. Zanlı David DePape, Paul Pelosi'yi kafasına çekiçle vurarak ağır yaralamıştı. DePape'nin saldırı sırasında, "Pelosi nerede?" diye bağırdığı ve Paul Pelosi'yi bağlamaya çalışarak "Şimdi Nancy'i bekliyoruz" dediği aktarılmıştı.

Gözaltına alınan 42 yaşındaki DePape hakkında, ABD devlet görevlisini hedef aldığı için 20 yıl, eşine yönelik saldırı için de 30 yıla kadar hapis cezası istenirken, Paul Pelosi dün tedavi gördüğü hastaneden taburcu edilmişti.

TAYVAN ZİYARETİ TARTIŞMA YARATMIŞTI

Pelosi'nin, ağustosta Tayvan'ı ziyareti nedeniyle ABD ve Çin arasında tansiyon yükselmişti. Ada'yı egemenlik sahası olarak gören Pekin yönetimi, ABD'den üst düzey bir siyasi yetkilinin ziyaretinin Tayvan'ın bağımsızlığını savunan Ada'daki hükümeti cesaretlendirici bir adım olacağını savunarak ziyarete karşı çıkmıştı. Çin ordusu, ziyaretin ardından Ada çevresinde askeri tatbikatlar başlatmış, 7 gün süren tatbikatlar Ada'nın çevresinde fiili abluka oluşturmuştu. Gerçek silah ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin ana karasından ateşlenen güdümlü füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.