ERKEN HABER - Türk-İş, özel sektörde çalışan işçilerin maaş promosyonu alabilmeleri için yasal düzenleme çıkarılmasını, emeklilerde olduğu gibi alt limit belirlenerek güvenceye alınmasını istedi. Promosyon maddesini kurul kararları arasına alan Türk-İş, ödenecek promosyonun düşük kalmaması için emeklilerde olduğu gibi maaşa göre değişen kademe oluşturulması ve alt limitin belirlenmesini istedi. Türk-İş, seçimlere kadar yasal düzenleme çıkarılması için iktidar ve muhalefet partileriyle yakın temas kuracak. Türk-İş Başkanlar Kurulu'nun, asgari ücret görüşmeleri kapsamında aldığı ortak kararında, “Emekli ve kamu çalışanlarının maaş promosyonuyla ilgili düzenleme kapsamına özel kesim çalışanları da alınmalı, bir alt limit belirlenerek mağdur olmaları önlenmelidir” denildi.

SGK çalışanlarına EYT mesaisi SGK çalışanlarına EYT mesaisi

Tüm kamu çalışanlarıyla emeklilerin maaş promosyonu aldığını, özel sektörde çalışanlara ise bazı sendikalı işçiler hariç hiçbir şekilde promosyon ödenmiyor. Konuyla ilgili yetkililer, “Bize gelen bilgilere göre özel sektörde patronlar bankalarla maaş promosyonu için sözleşme yapıyorlar ancak promosyonu işçiye vermeyip kendileri harcıyor. Kimi işletmeler de nakit promosyon yerine bankalardan araba alıyor” dedi.

Türk-İş'in, bankaların promosyonu patronlara değil, doğrudan işçiye ödemesini zorunlu hale getirecek bir yasal düzenleme istediği, bu yolla promosyonun tıpkı maaş gibi işçinin hesabına yatırılmasının sağlanacağı öğrenildi. Yetkililer, yasal düzenleme olmadığı sürece sorunun çözülemeyeceğini belirttiler.

Yasayla alt limit belirlenmeli

Konuyu değerlendiren bir sendika başkanı, sendikalı işyerlerinde promosyon sorununu büyük ölçüde çözdüklerini söyledi. Sendikasız işyerlerinde promosyonun patron keyfiyetine bırakılamayacağını belirten sendika başkanı, “İşçi örneğin 10 bin liralık promosyonu alsa rahat bir nefes alır, ihtiyaçlarını karşılar. Ancak bunun için yasaya alt limit konulması, şu maaşa en az şu kadar promosyon diye kural belirlenmesi şart. Aksi halde bankalarla patronlar anlaşır, işçinin eline geçen tutar azalır” dedi.