ERKEN HABER - İlk kez 1985'te sahnelenmeye başlanan ve 1989'dan itibaren Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü tarafından programa alınan müzikli oyun, Murat Göksu'nun yönetmenliğinde seyircilerle buluşacak.

Prova öncesi açıklamada bulunan yönetmen Göksu, uzun yıllardır operaya her gittiğinde seyirci sayılarının çok daha fazla olması gerektiğini düşündüğüne belirterek, "Yurt dışında gördüm ki, bütün ülkeler hatta operanın doğduğu İtalya dahi eğitim programları yapıyorlar. Bununla ilgili bizim memleketimizde bir ihtiyaç olduğunu fark ettim, oyunun ortaya çıkış hikayesi biraz böyle." dedi.

Göksu, "Öylesine Bir Dinleti"nin İstanbul'da ilk kez oynayacağına değinerek, "Anadolu'da gitmediğimiz yer kalmadı, Ankara'da, Mersin'de, Samsun'da, İzmir'de oynadı. Gerçekten her oynadığı yerde efsaneleşti. Benim için en değerli olan tarafı da, operaya, tiyatroya, baleye, müziğe veya kitaba onlarca insan kazandırdı. İstanbul'da da nihayet gündeme alınmış olması ayrıca sevindirici." değerlendirmesinde bulundu.

- "Operanın doğuşunu anlatan bir hikayeyi barındırıyor"

Oyunun operanın doğuşunu anlatan bir hikayeyi barındırdığını anlatan yönetmeni, 7 arya düet, bir türkü, Napoli şarkıları barındıran bir dinleti olduğunu aktardı.

Şırnaklı'lar 5 asırlık gelenekle Balveren'de buluştu Şırnaklı'lar 5 asırlık gelenekle Balveren'de buluştu

Murat Göksu, oyunun yarı didaktik bir içeriği bulunduğuna işaret ederek, "Yıllar önceki programlara şöyle bir not yazmıştım: 'Zaten operaya baleye, tiyatrolara müzelere gidiyorsanız bu oyuna gelmeniz şart değil.' Operaya bir giriş diyebileceğimiz eser. Yaklaşık 40 yıldır oynayan bir oyun her gittiği yerde amacına ulaştı umarım burada da ulaşacak." şeklinde konuştu.

Oyun kapsamında izleyicilere klasikleşmiş ve sevilen opera aryaları, şarkılar, türküler eşliğinde geniş bir repertuvar sunulacak.

Can Reha Gün, Yücel Özeke, Ceren Aydın, Bezmi Hazal Ekşi, Ayçin Sürücüer, Merve Tokat, Berk Özbek, Ufuk Toker, Emrah Erdem Gedik, Burak Kul, Emre Güngör ve Ali Haydar Taş'ın, Aslihan Korkmaz ve Olena Şenol'un piyanosu eşliğinde rol alacağı oyunun dekor ve kostüm uygulamasını Olcay Engin Kaymaz, ışık tasarımını ise Taner Aydın yapacak.

Ön gösterimin ardından eser 14 ve 21 Mart'ta Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi'nde sahnelenecek.