ERKEN HABER - ÖSYM tarafından düzenlenen YKS 2022 sonuçlarına göre yapılan yerleştirmelerde 96 bin kontenjan boş kaldı. Ek tercih imkanı tanınan adayların bu başvuruları sonucu da yaklaşık 20 bin kontenjan yine boş kaldı. 

Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen öğrencilerin, söz konusu boş kontenjanlar için ikinci ek tercih imkanı verilmesi yönünde beklenti oluştu.

BOŞ KONTENJANLAR

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), YKS 2022 ardından yapılan ek yerleştirme sonuçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada "2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda kaldırılan baraj puanı uygulaması sonrası yükseköğretim kurumları kontenjanlarının yüzde 99'u dolmuştur.

Hem ilk yerleştirmeler hem de ek yerleştirmelerde yükseköğretime erişim açısından önemli bir başarı elde edilmiştir. Ek yerleştirmeyle birlikte yükseköğretim kurumlarındaki boş kontenjan sayısı 96 bin 15'ten 19 bin 358'e düşmüştür" ifadelerini kullandı.

yök binası

ÜNİVERSİTEYE YERLEŞEMEYENLERİN BEKLENTİSİ

YÖK tarafından yapılan açıklamada, ek yerleştirmelere rağmen 19 bin 358 kontenjanın boş olması, üniversitelere yerleşme imkanı bulamayan öğrenciler için yeni bir umut oldu.

Ek tercihlerde herhangi bir üniversiteye yerleştirilmeye imkan bulup da herhangi bir sebepten dolayı kayıt yaptırmayanlarla birlikte boş kontenjan sayısı 20 binin üzerinde olması bekleniyor.

Üniversite kontenjanlarının artırılması talebini dile getiren öğrenciler, üniversitelerin mevcut kontenjanlarının dahi henüz doldurulmamış olmasından dolayı böyle bir beklentiye girmiş durumda. 

tercih

YKS 2. EK TERCİH YAPILACAK MI?

YKS ek tercih sonuçlarının açıklanmasının ardından, üniversiteye yerleştirilmeye hak kazanan 76 bin öğrencinin kayıt yaptırması gerekiyor.

Söz konusu kayıtlar tamamlandıktan sonra YÖK tarafından ikinci ek tercih imkanı tanınıp tanınmayacğına karar verilecek.

Kamuoyundan gelebilecek yüksek talepler doğrultusunda söz konusu boş kontenjanlar ile bazı üniversitelerin kontenjan artırımına gitmesi mümkün.

Geçen yıl adaylara ek tercih şansı tanınmıştı. Ek Yerleştirme sürecinde, boş kalan kontenjanlar için TYT puanı en az 140 olan adaylara 2 yıllık ön lisans, AYT/YDT puanı en az 170 olan adaylara ise 4 yıllık lisans programlarını tercih etme hakkı verilmişti.

Bu yıl baraj uygulaması kaldırıldığı için söz konusu uygulamanın bu yıl da uygulanması söz konusu olmayaak.

EK TERCİH KAYITLARI NE ZAMAN?

YKS ek yerleştirme sonuçlarına göre herhangi bir üniversiteye yerleşmeye hak kazanan adayların kayıt işlemleri 26-30 Eylül 2022 tarihleri arasında yaptırması gerekiyor.

Elektronik kayıtlar ise 25-28 Eylül 2022 tarihleri arasında yapılabiliyor. 

Öğrenciler, spor malzemesi üretiyor Öğrenciler, spor malzemesi üretiyor

YKS 2022 sonuçlarına göre kaç öğrencinin üniversitelere kayıt yaptırdığı, hangi üniversitede kaç öğrenci kontenjanının boş kaldığı netlik kazanacak.

Halen boş olan 19 bin 358 kontenjan sayısının 20 bini aşması bekleniyor.