Basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerinin gözaltına alınıp, daha sonra serbest bırakılmalarına tepkiler sürüyor.

ERKEN HABER - Ankara'da gözaltına alınan öğretmenler serbest bırakıldı.

Özel sektör öğretmenlerinin asgari ücretin altına düşen ücretlere karşı Ankara’da yapmak istedikleri basın açıklamasında polisin gözaltına aldığı 7 öğretmen akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Öğretmenlerle birlikte gözaltına alınmış olan iki avukat ise daha önce salıverilmişti.

MEB bursluluk sınav sonuçları açıklandı MEB bursluluk sınav sonuçları açıklandı

Ankara'da gözaltına alınan öğretmenler serbest bırakıldı

Türkiye’nin dört bir yanından bugün Ankara’ya gelen ve Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) önünde öğlen saatlerinde basın açıklaması yapmak isteyen özel sektör öğretmenlerine polis izin vermedi.

Öğretmenlere biber gazıyla müdahale eden polis 9 kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar içerisinde 7 öğretmenin yanı sıra 2 avukatın da bulunduğu daha sonra anlaşıldı. Söz konusu iki avukat kısa süre içerisinde salıverilirken, gözaltındaki 7 öğretmen ise akşam 18.00 sıralarında serbest bırakıldılar.

KILIÇDAROĞLU’NUN TWEETİ İLE ÇAKIŞTI

Öğretmenlerin salıverildiğinin öğrenilmesinden kısa süre önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun polisin bugünkü sert müdahalesini eleştiren tweet atması dikkat çekti. Kılıçdaroğlu saat 17.57’de şu mesajı paylaşmıştı:

“Öğretmenlere gaz mı sıktınız, öyle mi? Öğretmenlere şiddet uyguladınız, öyle mi? Öğretmenlere… “Al bunu diyen” o kişi, beni beklesin. Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz!”

Dün Ankara'da özlük haklarının iyileştirilmesini talep etmek için toplanan ve Milli Eğitim Bakanlığı önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere polis izin vermedi.

Biber gazı ile müdahale eden polis ekipleri,  bazı öğretmenleri gözaltına aldı.

İşte yaşanan bu olayın ardından muhallefetten tepki gecikmedi.

Parti liderleri sosyal medya hesaplarından polisin öğretmenlere karşı orantısız güç kullanmasını  eleştirdi.

Ana muhalefet lilderi Kemal Kılıçdaroğlu, '' Öğretmene yapılan bu efeliği affetmeyeceğiz '' yorumunda bulundu.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise iktidarı eleştirdi, ''Çiftçilerimiz, gençlerimiz ve doktorlarımızdan sonra sıra; Cumhuriyetimizin teminatı olan öğretmenlerimizde'' diye yazdı.


Sosyal medya hesabı üzerinden öğretmenlere yapılanları eleştiren Gelecek Partisi lider Ahmet Davutoğlu, Hz. Ali'nin sözüyle cevap verdi.

Davutoğlu, ''Hz. Ali’nin ‘Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum’ sözünü dillerine dolayanlar sebep olduklarından utanmalı" dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Öğretmenlerin susturulmasını eleştirdi. ''İktidar bu sese kulak vereceğine, sesleri bastırmaya çalışıyor'' ifadelerini kullandı.

DEVA Partisi lideri Ali Babacan ise öğretmenelerin gözaltına alınmasını kınadı.'' Görmezden gelinen herkesin sesi olacağız'' dedi.

NE OLMUŞTU?

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, kuruluşunun birinci yılında, asgari ücretin altına düşen ücretlere, sözleşme dayatmasına ve uzun mesailere karşı Ankara’da bugün toplantı yaptı. Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden gelen öğretmenler Kızılay’da TMMOB Eğitim ve Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantının ardından MEB önünde basın açıklaması yapmak isteyen öğretmenlere polis izin vermedi. Öğretmenler, bunun üzerine basın açıklamasını Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı’nın önünde yapma kararı aldı. Ancak polis, öğretmenlere biber gazıyla müdahale etti. 2'si avukat toplam 9 öğretmen gözaltına alındı.