ERKEN HABER - Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) açıkladığı yerleştirme sonuçlarına göre üniversitelere hak kazanan adaylar kayıt yaptırdı. Kayıtların ardından kalacak yer, hem öğrencilere hem velilerinin en büyük sorunu haline geldi.

Uzman ve başöğretmenlik sınavına mazeret değişikliği Uzman ve başöğretmenlik sınavına mazeret değişikliği

Kayıtların ardından ailesinin yaşadığı yerden farklı bir şehirde eğitimini sürdürecek öğrencilerin kalacağı yer sorunu gündemde.. 

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) istatistiklerine göre; 129 devlet, 74 vakıf, 4 vakıf meslek yüksekokulu olmak üzere toplam 208 yükseköğretim kurumunda 4 milyon 454 bin 128'i açık öğretim olmak üzere 8 milyon 296 bin 959 öğrenci bulunuyor.

Örgün öğretimdeki öğrenci toplamı ise 3 milyon 842 bin 831. Bu yıl mezun olanların yanı sıra 838 bin 892 öğrenci de üniversiteye yerleşme hakkı kazanmış durumda.

Bu durumda örgün öğretimdeki üniversitelerde yaklaşık 4 milyon öğrencinin en az yarısının yani 2 milyonunun yurtta kalacağı ya da ev kiralaması bekleniyor. Gerek devlet yurtlarının gerekse de üniversitelerin bünyelerindeki yurtların kapasiteleri bu ihtiyacı karşılaması söz konusu değil.

KYK KAPASİTESİ YETERSİZ

Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun (KYK) 768 yurdu var ve yatak kapasitesi 719 bin 520'ye yükseltilmiş durumda.

Devlet üniversitelerinin çoğu da öğrencileri KYK yurtlarına yönlendiriyor. Vakıf üniversitelerinin yurt kapasiteleri ise sadece 35 bin kişilik. İllere göre oranlar değişse de öğrencilerin yaklaşık yarısının barınma sorunuyla karşılaşacağı karşı karşıya.

KYK yurtlarına henüz başvuru tarihlerinin açıklanmasının ardından bazı yurtlar, önceki yıllardan kayıtlı olan öğrenciler nedeniyle neredeyse dolu durumda. Halkın alım gücünün düşmesi nedeniyle yurtlarda kalan öğrenciler, arkadaşlarıyla birlikte ev kiralamak yerine yurtta kalmaya devam edecek. 

Vakıf üniversitelerinin çoğunda da öu yıl öğrenim ücretlerine yüzde 200'e varan zam nedeniyle vakıfların yurt ücretlerinin de çok yüksek olduğu, yıllık 100 bin TL'yi aştığı biliniyor.

yurt

KYK YURT BAŞVURULARI

Kronikleşen yurt sorunu bu yıl üniversite girişinde barajın kaldırılmasıyla daha da vahim hale geldi. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre KYK yurtlarının kapasitesi 800'binin biraz üzerinde. Buna karşın 8 milyon 297 bin yeni üniversiteli var.

KYK yurtları, ilk kez üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilere ancak yetebiliyor. Geçen yıllardan beri yurtlarda kalan öğrencilerden mezun olanların yeri, yeni kayıt yaptıracak öğrencilere tahsis edilecek. Bu durumda, üniversiteyi kazanan öğrencilerin büyük çoğunluğu yurtsuz kalacak. 

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu, 2022-2023 Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurt başvurularının sonuçlarını açıklamak üzere.

Kasapoğlu, üniversite öğrencilerinin yurt ihtiyacının karşılanması ile ilgili "Bugün itibariyle yurt kapasitemiz 800 binin üzerine çıktı. Bu Cumhuriyet tarihinin en yüksek kapasitesi. Resmi olarak yurt ücretlerini Eylül ayı içerisinde inşallah belirleyeceğiz ve açıklayacağız" demişti.

Türkiye'deki üniversite öğrenci sayısı, 2020-2021 eğitim öğretim yılında 8 milyon 240 bin 997 iken bu rakam yeni akademik yılda 8 milyon 296 bin 959'a ulaştı. Öğrencilerden 7 milyon 616 bin 360'ı devlet, 680 bin 599'u vakıf üniversiteleri ve vakıf meslek yüksekokullarında öğrenimine devam ediyor.

APART DAİRELERE GÜÇ YETMİYOR

Yurt çıkmama ihtimalini göze alan veliler ve öğrenciler, gidecekleri illerde özel yurt, apart daire veya ev kiralamak için araştırmaya başladı.

İki öğrencinin kalabileceği ev kiraları illere göre 1.500 ila 6000 lira arasında değişiyor. Özel yurt fiyatları ise 80 bin ila 100 bin lira yıllık olarak tahsil ediliyor.

Apart daireler, öğrencilerin kalabileceği 1+1 şeklinde küçük yapılan kutu şeklindeki konutlardan oluşuyor. Bu daireler, küçük olmasına rağmen ev kiralarının çok üstünde yer alıyor. Bunun nedeni ise apart dairelerde televizyon, çamaşır makinası, buzdolabı ve yatak gibi eşyaların bulunuyor olması.

Ankara ve İstanbul gibi şehirlerde eşyalı apart dairelerin fiyatı 3 bin ila 7 bin 500 lira arasında değişiyor. Eşyasız olan apartlar ise şehir merkezine olan mesafesine göre bin 500 ila 4 bin lira arasında.

AKRABASI OLANLAR ŞANSLI

Özel yurt, ev veya apart kiralamaya gücü yetmeyen vatandaşların tek umudu KYK yurtları. Yurtlara yerleştirilmemeleri halinde akrabası olanlar, geçici bir süreliğine de olsa akrabalarına misafir olacaklar.

Akabası bulunmayan ancak ev kiralamak zorunda kalanlar, maddi yetersizlik nedeniyle öğrencilik hayatlarını part time yarı zamanlı veya geceleri çalışarak geçirmek zorunda kalacaklar.