ERKEN HABER - Özel Haber - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları doğrultusunda 14 Mayıs'ta yapılması düşünülen seçimler için öğrenciler oy kullanmak için ikametgah adreslerini değiştirmek zorunda.

Seçimin sonuçlarını değiştirecek sayıya ulaşan ve "Z Kuşağı" olarak adlandırılan gençlerin büyük çoğunluğu üniversite öğrencisi. Yaşadıkları şehrin dışındaki üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin oy kullanabilmeleri için ikametgah adreslerini eğitim gördükleri illere taşımaları gerekiyor.

SEÇİM SINAV HAFTASINDA

Yurtlarda, akrabalarının yanında veya evlerde kalan öğrenciler, ihtiyaç duymadıkları için ikametgahları ailelerinin adreslerinde bırakılıyor.

Seçimlerde herkes ikamet ettiği ilde ve belirlenen sandıklarda oy kullanmak zorunda. Bunun için öğrenciler oy kullanmak için ikametleri olan şehirlere giderek oy kullanabiliyor.

14 Mayıs üniversitelerde yaz tatili öncesi son sınavların yapıldığı tarihe denk geliyor. Sınav haftası olduğu için öğrencilerin ailelerinin yanına gitme ihtimali oldukça düşük. Bunun için seçimde oy kullanmak için ikametlerini değiştirmeleri gerekiyor.

İKİNCİ TUR SEÇİM İHTİMALİ

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde adaylardan birinin yüzde 50'den fazla oy alınmaması halinde, 2 hafta sonra ikinci tur seçimleri yapılacak.

İkametini değiştirmeyen öğrenciler, seçimlerde ailelerinin yanına giderek oy kullanmayı tercih etmeleri halinde ikinci tur seçim yapılmasını da gözününde bulundurmak zorunda.

İkametini değiştirmeyerek memleketlerine giderek oy kullanan öğrenciler, seçimlerin ikinci tura kalması halinde iki hafta sonra tekrar memleketlerine gitmek zorunda kalacak veya masraf yapmak istemeyenler ise oy kullanmaktan vazgeçecek. 

90 GÜN ÖNCESİ ŞARTI

Seçim kanunlarına göre, resmen seçim kararı alındıktan sonra seçimden 90 gün öncesine kadar ikametgah değiştirilmesi söz konusu olamıyor.

Seçimlerde oy kullanmak için en az 90 gün öncesinden ikametgah adresinin değiştirilerek, yaşadığı şehre ve mahalleye alınması zorunlu. 

İkametini değiştirmekte geç kalanlar ise resmi ikamet adresleri olan şehirlere giderek oy kullanabilecek.

ÖĞRENCİLERE YOL YARDIMI

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan öğrencilere ailelerini görmeye gitmeleri için yılda 2 kez olmak üzere gidiş dönüşlü bilet ücreti yardımı uygulaması devam ediyor.

Seçimlerde oy kullanmak için ikametgahını değiştirecek öğrencilerin yol yardımından mahrum kalması söz konusu. 

Yol yardımının ikametgah değiştirilmeden önce alınması halinde herhangi bir hak kaybı oluşmayacak.

YARDIM ALAN AİLELERİN DURUMU

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı veya Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından verilen devlet yardımları, ailedeki fert sayısına göre gelir durumu gözönünde bulundurularak veriliyor.

Dar gelirli ailelere verilen devlet yardımları, çocuklarının ikametgahını değiştirmesi halinde ailedeki birey sayısı düşeceğinden yardımdan muaf tutulabilir.

Seçimde oy kullanmak için ikamet değiştirmeden önce yardımları etkileyip etkilemeyeceği konusunun Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'ndan öğrenmeleri, daha sonra işlem yaptırmaları gerekmektedir.

Tanıdıklarının veya akrabalarının yanında kalan öğrencilerin ikametgah değiştirmek için yapması gerekenler:

ikamet

Öğrenci evinde kalan öğrencilerin ikametgah değişimi için yapması gerekenler:

ikamet1

Sinan Ateş suikastında kayıp tutanak Sinan Ateş suikastında kayıp tutanak

Yurtlarda kalan öğrencilerin ikamet değiştirmesi için yapmaları gerekenler;

ikamet2