Suyu kuruyan barajdan tren istasyonu çıktı Suyu kuruyan barajdan tren istasyonu çıktı

ERKEN HABER - Nail Kadırhan'ın haberi - Diyarbakır'da bir araya gelen sivil toplum kuruluşları, Nevruz bayramı etkinlikleriyle ilgili takvimi açıkladı.

43 merkezde gerçekleştirilecek kutlamaların ilk ateş Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde 15 Mart'ta yakılacak. 21 Mart'ta ise Diyarbakır'da final ateşi yakılacak.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), İnsan ve Özgürlük Partisi (PÎA), Kürdistan Demokrat Partisi-Türkiye (KDP-T), Azadi Partisi Kürdistan Komünist Partisi (KKP), Özgür Kadın Hareketi (TJA) ve Birleşik Kürt Kadın Platformu temsilcileri tarafından ortak hazırlanan bildiri basın toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

DTK Diyarbakır1

DTK Eşbaşkanı Berdan Öztürk, okuduğu ortak açıklamada şunları kaydetti:

"6 Şubat’ta Maraş merkezli meydana gelen ve 11 ilde 15 milyon insanımızı doğrudan etkileyen büyük depremlerin acısı ve yasıyla 2023 Newroz’unu karşılamaktayız. Aradan geçen bir aylık sürede yıkımın ağır etkileri devam etmektedir. Dayanışmaya büyük ihtiyaç duyduğumuz bir süreçten geçmekteyiz.

Deprem ve sonrasında yaşananlar, yıllardır savunduğumuz, uğruna mücadele edip büyük bedeller ödediğimiz bir hakikati bir kez daha ortaya çıkarmıştır: Tek bir merkezden yönetilen, yerelin bütün inisiyatif alanını daraltıp gasp eden merkeziyetçi bütün iktidar modelleri, toplumların sistemsel ve yapısal karakterine uygun değildir!

Depremin sebep olduğu yıkımın bu kadar ağır olmasının en büyük sebebi, hantal, bürokratik ve baskıcı modeli özerk ve yerinden yönetimlere tercih eden ve bu gün AKP-MHP faşizminde vücuda gelmiş olan merkezi ve otoriter devlet anlayışıdır. Öbür taraftan ortaya çıkan büyük toplumsal dayanışma ağı hem Kürtlerin ulusal birlik ruhunu güçlendirmiş hem de yerinden ve özerk demokratik yaşamı esas alan demokratik cumhuriyet modelinin tek kurtuluş paradigması olduğu gerçeğini tekrar ortaya çıkarmıştır.

Her yıl coşkuyla kutladığımız Newroz’u bu yıl yitirdiklerimizin anısına ağıtlarımız ve deyişlerimizle karşılayacağız. İçimizdeki öfkeyle birlikte Kawa’nın Dehak’a karşı başlattığı büyük başkaldırının ruhuna uygun olarak AKP-MHP faşizminden hesap sorma günü olarak karşılayacağız. Yıllardır ağır tecrit altında tutulan Sayın Öcalan’ın tarihsel rolünü oynaması için üzerindeki ağır tecridin bir an önce kaldırılmasını ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü talep edeceğimiz 2023 Newroz’unu aynı zamanda önümüzdeki seçimde mevcut iktidarı alaşağı etmenin müjdesi olarak görüyoruz.

Kürt siyasetini; 2023 seçim stratejisinin temel ayaklarından biri olarak rejimin siyasi aparatlarının Kürdistan’daki etkilerinin sandıkta kırılması üzerinde kurmaya çağırıyoruz ve özgürlük arenaları olan Newroz meydanlarında bir kez daha özgür demokratik Amed’in, demokratik Ankara’nın ön koşulu olduğunu haykıracağız.

Tamamıyla rant ve talan ekonomisi üzerinden halklarımızı çürük binalara mahkum eden ve yaşanan son ağır yıkımın asli sahiplerine karşı yeni bir toplumsal inşa sürecini başlatmayı en büyük tarihsel ve ahlaksal görev olarak görüyoruz. Özellikle gençlerin ve kadınların olmadığı bir kurtuluş mücadelesinin asla kurtuluş olmayacağı gerçekliğiyle 2023 Newroz’u; kadınların ve gençlerin öncülüğünde halkımızın bir kez daha irade beyanında bulunacağı, depremin acısının ve öfkesinin toplumsallaşıp milyonlar halinde alanlara akacağı bir Newroz olacaktır.

Bu yönüyle 2023 Newroz programlarının depremde yaşamını yitiren insanlarımıza adayacak, bu yıkımın büyük yası ve öfkesiyle alanlarda olacağız. Tüm yaşananlara rağmen umudumuzu ve yeni yaşama olan inancımızı daha da büyütecek, dayanışmamızı güçlendireceğiz. Depremde açığa çıkan ulusal birlik ve dayanışma ruhuyla Newroz alanlarına akıp yitirdiğimiz canları anacağız.

Dirilişi toplumsallaştırmak,

Newroz ateşi etrafında adaletin ve barışın sesini haykırmak için,

Herder Newroz, Herdem Azadî” ve “Newroz Ateşiyle Özgürlüğe” şiarıyla kutlayacağımız 2023 Newroz’una tüm halklarımızı davet ediyoruz. Başta Kürt halkı olmak üzere bütün halkların Newroz’unu özgür ve eşit bir ülke özlemiyle kutluyoruz."