ERKEN HABER - Popüler içerik izleme platformu Netflix, bir süredir kullanıcıların şirketi zarara uğrattığını ileri sürdüğü şifre paylaşımına yönelik sert bir karar aldı.

Şirketin kararına göre artık ABD’deki kullanıcılar hesap bilgilerini ancak ayda 8 dolar karşılığında başkalarıyla paylaşabilecek. İngiltere’de ise bu ücret 5 sterlin olarak belirlendi. Bu seçeneklerin yalnızca standart ve premium planını kullanan müşteriler tarafından kullanılabileceği belirtildi. Şirketin kararının ardından uygulamanın Türkiye’de de hayata geçip geçmeyeceği merak konusu oldu.

WhatsApp mesajları değiştirilebilecek WhatsApp mesajları değiştirilebilecek

Şirket, ABD ve Kanada’daki 30 milyon kullanıcı dahil olmak üzere, dünya çapında toplamda 100 milyon hanenin ödeme yapmadıkları halde bir Netflix hesabı kullandıklarını açıkladı. Geçen yıl Latin Amerika’da başlayan şifre paylaşımına yönelik baskı Netflix’in kullanıcılardan daha fazla gelir elde etme stratejisinin önemli bir parçası olarak yorumlandı. İspanya’da bu strateji tam tersinde etki gösterdi. Uygulamanın hayata geçirilmesi sonrasında İspanya’da ek bir hesap için 5,99 euro ücret alınmaya başlandı. Şirket yılın ilk üç ayında bir milyondan fazla abone kaybetti. Netflix tarafından yapılan açıklamalara göre platformun ücretli abone sayısı mart sonunda 232 milyon aboneye ulaştı.